
Říká se, že štěstí přeje připraveným. Připraveným přežít. Připraveným na mimořádné události, nehody, výpadky proudu, občanskou válku, přírodní katastrofu, válku, tornádo, hurikán…
Žijeme ve velmi zvláštní a velmi nebezpečné době. Všude je dnes na „západě“ velice dbáno na naprostou bezpečnost všeho, člověk je považován vládami jednotlivých zemí považován až za nesvéprávného a je mu neustále opakováno tisíce bezpečnostních pravidel, předpisů, buzerace. Bezpečnost hlídají zákony, normy, technologie. Na jednu stranu je už minimálně po dvě, možná dokonce po tři generace celá společnost indoktrinována „západním“ životním stylem, vzděláváním, světonázorem,. Což znamená, že tyto generace jsou celý život vedeni k tomu, aby si pokud možno nedokázali sami poradit, aby byli zcela závislí na státu, úřadech, službách, zdravotní péči a expertech ovládajících jednotlivé expertní systémy. Na druhou stranu, státy a jejich vlády dnes stojí proti svým vlastním občanům, obyvatelům svých vlastních zemí, v podstatě jsou s nimi dnes v jakési pernamentní tajné válce a ačkoliv to samozřejmě nikdo oficiálně nepřizná, tak snahou mnohých současných vlád je naopak co nejvíce vlastních obyvatel pozabíjet, pokud možno nenápadně a v co nejhojnějším počtu. Pravě proto je dobré být aspoň trochu připraveni, abychom si naopak k veké neradosti naší vlády v takové situaci ohrožení dovedli poradit… A jak se lze na takové situace připravit, se vám pokusím ukázat právě na této stránce. Co je to „být připraveni na přežití“? V podstatě to znamená mít sebevědomí. To zahrnuje vědomosti, znalosti, dovednosti a vybavení, které nám umožní připravit se na neznámé a každou takovou krizovou situaci přežít. A nejenom to, ale umožní nám také umět pomoci druhým, těm, kteří třeba připraveni právě nejsou…

V zásadě existují dva základní druhy připravenosti na přežití: přežití v divočině, venku, při události, která se stane nečekaně. To se může stát například když někde zabloudíme v lese, na houbách (o tom bych mohla vyprávět), v horách, na tůře, kdekoliv, nebo typicky po letecké katastrofě, autonehodě a v podobných situacích. A pak je to připravenost na mimořádné události, přírodní katastrofy, dlouhodobé výpadky proudu, občanské nepokoje a války, horký válečný konflikt, zemětřesení, povodně, tornáda, jadernou válku a pod. Tedy způsoby, techniky, dovednosti a vybavení, které nám takovou situaci pomohou zvládnout a umožní přežít jak vám samotným, tak celé vaší rodině, přátelům, komunitě.
V takové situaci se snadno může stát, že žádná profesionální pomoc nebude po ruce, nebo o nabízenou pomoc nebudete zrovna dvakrát stát. Ne každý bude chtít využít třeba služby typu amerických FEMA campů, nebo těch „karanténních“ táborů pro neočkované, jaké dnes budují například v Austrálii. Nebo jen tato pomoc nebude mít možnost dorazit k vám včas. Pak nezbývá, než si umět trochu poradit. K tomu je důležité mít základní znalosti a dovednosti a také správné nástroje a vybavení, které je ovšem navíc potřeba umět také používat. Protože mít u sebe křesadlo vám bude platné pouze tehdy, umíte-li s ním zacházet a dokážete-li s ním vykřesat oheň, jinak vám je prostě k ničemu. Stejně tak je to třeba se sekerou. Sekerka vám bude k něčemu pouze tehdy, když s ní umíte porazit strom, vysekat zádlab, naštípat si dřevo, nebo nadělat třísky, případně odkornit kládu. Když to neumíte, je vám k ničemu a bude to jen zbytečná zátěž v báglu navíc. Pouze se správnými znalostmi a vybavením můžete v těchto situacích účinně pomoci sobě i druhým. Můžete uvíznout na opuštěném ostrově, zřítit se s letadlem do džungle, zabloudit při houbaření, nebo vás smete tornádo, je jedno jaký scénář události nastane, ale důležité je mít na paměti, že jediný člověk, který vám v takové situaci může pomoci a na kterého se můžete stoprocentně spolehnout, jste vy sami…
Pravidlo přežití číslo jedna v dnešní době: za žádných okolností si nesmíte nechat píchnout do těla americkou biologickou zbraň ! A to ani v případě, že vám budou tvrdit, že je to „očkování“
Pravidlo číslo dva: nikdy nevěřte ani vaší vládě, ani úřadům, ale hlavně nikdy nevěřte televizi ani médiím!
Ani jedné z těchto výše jmenovaných institucí rozhodně nezáleží ani na vás, ani na vaší rodině a už vůbec jim nezáleží na vaší bezpečnosti či zdraví. Uvědomte si, že v dnešní době se naprosto všechny vlády všech zemí světa postavili proti svým občanům. Lidé, kteří ve vládách dnes jsou, tam nebyli většinou zvoleni, to jen tak vypadá, ale byli do svých funkcí dosazeni a to někým, komu jde nejvíc o to, jak vás pokud možno co nejdříve, co nejrychleji a nenápadně zabít. Vlády již dávno neslouží svým občanům, tak jak by to mělo být, vlády jen pomocí své vojenské a policejní moci, využitím své biologické moci, manipulací a lhaním obyvatele svých zemí zotročují, trýzní, šikanují a nutí k poslušnosti. Lidé se stávají „majetkem“ a „otroky“ státu. Proto chcete-li přežít a zůstat svobodní, musíte si umět poradit sami. Televize a další mainstreamová média jsou dnes pouze ryzí propaganda. Naučte se vyhledávat si informace sami, nejlépe z více různých zdrojů. Teprve jejich vzájemným porovnáváním se alespoň trošku přiblížite pravdě. Všimněte si, že i školský vzdělávací systém je dnes nastaven tak, aby si lidé nedokázali poradit, aby neuměli rozeznat pravdu od proudu lží a propagandy, aby místo k nezávislosti byli vedeni k závislosti na státu a jeho institucích. Mějte neustále na paměti, že v našem světě není pravda vůbec nic!
Pravidlo „tří“
Je velmi užitečné v takové mimořádné situaci znát jedno základní pravidlo – tzv. pravidlo tří: Bez vzduchu vydržíte na živu tři minuty. Bez tepla, tedy udržení tělesné teploty vydržíte tři hodiny. Bez vody lze vydržet v extrémním případě tři dny. A bez jídla v pohodě vydržíte dokonce až tři týdny. S tím souvisí i pyramida (trojúhelník) přežití:
Vrchol trojůhelníku, úplná špička, to je vybavení, které máte k dispozici. Je pro přežití vlastně nejméně důležité. Vše se může rozbít, přestat fungovat, vy to můžete ztratit, nebo vám ho někdo sebere. Na sebelepší vybavení se prostě nelze spolehnout na 100%. Prostředek trojůhelníku nebo pyramidy to jsou vaše znalosti a dovednosti. Ty vám nikdo vzít nemůže, takže je můžete kdykoli a s úspěchem použít. Ale základna pyramidy, spodek trojůhelníka, to je správné myšlení, odvaha a vaše vůle přežít. Nemáte-li vůli přežít, tak nepřežijete. Nemáte-li to správné myšlení a vůli přežít, pak je vám vše ostatní (a to jak vybavení, tak znalosti) naprosto k ničemu!

Scénáře situací na které je dobré se připravit a jak na to:
- přírodní katastrofa, povodeň, bouřka, tornádo, zemětřesní, obecně velmi špatné počasí
- zabloudíme v lese, ztratíme se v divočině, na houbách, na tůře, při turistice
- dopravní a letecké nehody, katastrofy, obecně doprava (hlavně když nedojedeme do cíle)
- občanské nepokoje, stanné právo, nouzový stav, válka
- zhroucení ekonomiky, nedostatek zboží, krize zásobování, nedostatek potravin, finanční krize, nezaměstnanost
- „blackout“ dlouhodobé výpadky elektrické energie, výpadky v zásobování pohonnými hmotami, plynem
- tzv. „urban survival“ způsoby přežití ve městech, industrializovaných zónách, obecně kdekoliv v civilizaci, která se právě stala necivilizovanou
Prepper Essentials: Nouzová sada pro blackout a jak přežít dlouhodobý výpadek proudu

Jak přežít jadernou katastrofu?

V kontextu současného konfliktu mezi Ruskem, Ukrajinou a západním světem se termínem jaderná energie, jaderná válka, atomová bomba a pod. docela dost ohání různá média. A i když doufám, že konflikt pravděpodobně nebude tolik eskalovat, aby došlo i na jaderné zbraně, domnívám se, že je nejlepší být trochu připraveni i na tuto alternativu.
Podle amerického Červeného kříže spadá termín „jaderná katastrofa“ do několika různých kategorií:
Výbuch atomotvé bomby – extrémně intenzivní exploze, která způsobuje obrovskou tlakovou vlnu a rozšíření radioaktivního materiálu a spadu.
Jaderný spad- Částice a úlomky radioaktivního materiálu, které se šíří po výbuchu.
Radioaktivní záření – radioaktivní energie, která pochází ze zdroje výbuchu nebo katastrofy a rychle se rozšiřuje vlivem počasí a dalších faktorů
Zatímco každý z těchto incidentů se bude vzájemně trochu lišit v tom, jak nejlépe ochránit sebe a svou rodinu před jaderným incidentem, existuje mnoho užitečných tipů, které můžete použít k přípravě na tuto nepříjemnou a nebezpečnou alternativu vývoje událostí a to jak předem, tak během, ale i po takové události.
Před Incidentem
1. Uvědomte si možnosti ochrany v místě bydliště
Prozkoumejte blízké okolí a zjistěte si předem, kde jsou všechny místní úkryty a bunkry v oblasti vašeho bydliště. Ty se mohou pochopitelně trochu lišit v závislosti na vaší poloze, takže zůstaňte informováni o nejlepších místech v závislosti na poloze vaší školy, práci a domova. Venkovní plochy, auta, mobilní domy k poskytnutí úkrytu rozhodně nebudou stačit.
2. Udělejte si sadu pro nouzové přežití
Nouzové soupravy pro přežití (evakuační zavazadlo) by měly obsahovat balenou vodu, balené potraviny, léky, rádio napájené baterií, baterku napájenou baterií, přikrývky, mýdlo, ručníky, krmivo pro domácí zvířata a další nezbytné potřeby.
Jak to dělají jinde? Například americké město Chicago navrhuje mít pro tyto případy připraveno: alespoň tři dny vody, na tři dny jídla, otvírák na konzervy, lékárničku, léky a baterie kromě toho, co bylo uvedeno výše. Je také dobré také mít po ruce nějaké plastové sáčky, mýdlo, bělidlo a rozhodně vždy dobré boty a také rukavice.
3. Pro ty, kteří žijí v blízkosti elektrárny.
Pokud žijete v blízkosti jaderné elektrárny, měli byste určitě od provozovatele elektrárny dostat k dispozici materiály, které vám pomohou připravit se pro případ takové nešťastné události. Přečtěte si pozorně uvedené pokyny.
Během Incidentu
1. Chraňte se.
Najděte si vhodnou budovu pro úkryt nebo jděte na své bezpečné místo, a to ihned jakmile je vydáno takové varování. Nejlepší je samozřejmě podzemní úkryt, nebo protiatomový kryt. Rozhodnete-li se zůstat doma, tak se nepřibližujte k oknům a zavřete a utěsněte všechna okna, otvory a vchody do budovy, abyste tak alespoň trochu zabránili vstupu radioaktivního záření. Pokud jste někde venku, ukryjte se za vše, co by mohlo nabídnout nějakou ochranu. Nedotýkejte se nikdy ani obličeje ani kůže. Nedívejte se do záblesku při výbuchu. Přesuňte se dovnitř a ukryjte se před radioaktivním spadem a to co možná nejdříve!
2. Nalaďte si rádio.
Zapněte si své nouzové rádio. Poslouchejte signály pro nebezpečí nebo místní evakuační plány, jak vás a ostatní přesunout na bezpečné místo.
3. Vypněte všechny ventilátory.
Ventilátory, klimatizace a další zařízení pro výměnu vzduchu, nebo pohybujícího se vzduchu (dokonce i pouhé otevření krbu) je třeba vypnout a uzavřít, nejlépe utěsnit. Ty totiž mohou snadno umožnit, aby jaderná energie pronikla skrz ně dovnitř vašeho bytu, domu, chaty nebo chalupy.
4. NECHOĎTE VEN.
Pokud úřady neřeknou v tu chvíli něco jiného,tak Červený kříž říká, aby jste zůstali uvnitř nejméně po dobu 24 hodin po jaderném incidentu. Pokud potřebujete evakuovat, bude vám to úřady stejně nařízeno.
Po jaderném incidentu
1. Svlékněte si oblečení.
Vzhledem k tomu, že radiace a spad se mohou dlouho držet na vašem oblečení, odstraňte je. Umístěte je do plastového pytle, nebo vyhoďte, pokud je to možné. Nedotýkejte se v žádném případě očí, nosu nebo úst.
2. Důkladně se umyjte.
Osprchujte se, abyste se ujistili v tom, že ze sebe smyjete všechny spady, které se případně dotkly vaší pokožky nebo oblečení. Pokud sprcha není možná, otřete se alespoň žínkami nebo ubrousky. Jemně si vyčistěte nos, vyčistěte si také uši a otřete si oční víčka.
3. Vyčistěte také svá domácí zvířata.
Jemně očistěte srst svého mazlíčka, abyste se tímto způsobem pokusili odstranit jakýkoli radioaktivní spad z jeho srsti. Pokud to jde, použijte k tomu mýdlo a vodu.
4. Nekonzumujte potraviny nebo nápoje, které již mohly být kontaminovány.
Balené potraviny ukryté v interiéru budou většinou v pořádku. Je však třeba se skutečně důkladně vyvarovat jakéhokoli jídla nebo pití, které mohly být vystaveny, nebo se mohly jen dotknout jaderného spadu.
5. Při poranění.
Poslechněte si místní nouzové vysílání, kde většinou najdete pokyny, kde a jak v takové situaci vyhledat lékařskou pomoc. Můžete také kontaktovat 112, abyste jim oznámili, že jste v nouzové situaci, a dále postupujte přesně podle jejich pokynů.

Zatímco si nejspíš nikdo a nikdy nepředstavuje a nejspíš ani nedoufá, že bude někdy muset všechny tyto nouzové plány uvést skutečně do praxe, je mnohem lepší být nyní trochu více v bezpečí, než později čehokoliv litovat. Ale stejně jako při jakémkoli jiném typu incidentu, jako je například tornádo, požár nebo nenadálá loupež, nebo loupežné přepadení, je dobré vždy být připraveni i na to nejhorší. Naše krásná planeta není kvůli psychopatům v politice a ve vládách bezpečné místo k životu, je proto dobré, chcete-li zde nějakou dobu ještě přežít, být připraveni i na ty nejhorší scénáře.
Survival Kit Special – co dělat po jaderném výbuchu
Priority přežití.
Nouzové situace jsou vždy značně napjaté a bývají velmi chaotické. Pravděpodobně při nich zažijete pocit úzkosti, iracionální strach, návaly hněvu, lítosti a další silné emoce. Můžete se potýkat se značně nebezpečnými situacemi a se špatnými lidmi. A téměř jistě nebudete mít nikdy dostatek času na to, abyste se v klidu dostali z takové situace a rhlavně, když nastane tak reagovali racionálně . Mnoho lidí, kteří z jakéhokoliv důvodu čelí nouzové situaci, propadají panice, mají záchvaty úzkosti nebo prostě „ztuhnou“, protože nejsou schopni rychle zpracovat své velice intenzivní emoce uprostřed všeho toho chaosu okolo. Správný a osvědčený způsob, jak se vyhnout těmto mentálním výpadkům během jakékoliv mimořádné události, je zkrátka rozhodnout se dobře již předem, jak budete takovou krizovou situaci řešit. Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je naučit se to. Naučit se, nebo dokonce si zapamatovat – jaké jsou vaše důležité priority v jakékoli nouzi vám může jednou zachránit život. Myšpule Survival Kit číslo 2. je přesně o tom:
Obecně jsou při jakékoliv krizi základní priority tyto: Voda, zdraví, bezpečnost, úkryt, teplo, světlo, komunikace, mobilita, finance, potraviny.,
Voda – skladování vody, jeji filtrace, hledání vody, způsoby získávání, vybavení. Bez vody nepřežiješ. Nauč se najít vodu, udělej si zásobu. Uchovávej vodu v chladu a v neprůhledných nádobách. Pořiď si účinný filtr a čistící tablety pro případ nouze. Vodu lze získat kondenzací ze vzduchu, můžeš rozpustit sníh, nebo led. Zachytávej dešťovou vodu i když jsi v nouzovém úkrytu, natažená plachta ti za deště pomůže získat nějakou vodu, potřebuješ jen nádobu do které vodu svedeš. Úkryt si postav nedaleko vodního zdroje. Minimální zásoba vody je asi galon na den a osobu (cca 5 litrů), počítej i se zvířaty a domácími mazlíčky, měj vodu i pro ně
Zdraví – lékárnička, první pomoc, znalosti, postupy, vybavení. Udělej si zdravotní kurz, nebo záchranářský kurz, nauč se poskytnout první pomoc. Vybavená lékárnička a zásoba léků, které musíš užívat je nezytnost. Léky a zdravotnický materiál jsou vhodným prostředkem směny. Nepřeceňuj své síly. Chraň se před komáry, klíšťaty, bodavým hmyzem. Dobré je mít účinný lék na alergie, metody našich babiček jako je přiložení rozkrojené cibule na místo bodnutí apod.se může hodit
Bezpečnost – výběr vhodného místa, sebeobrana, únik, analýza situace, vybavení, zbraně, předpověď počasí. Nauč se způsob sebeobrany. Trénuj odvahu, nauč se systém čtyřdobového dechu, který ti pomůže se uklidnit ve vypjaté situaci (nadechuj a počítej do čtyř, pak zadrž dech počítej do čtyř a na čtyři vydechuj) nauč se ovládat nával paniky, pracuj se strachem, s fóbiemi, snaž se zachovat klid a rozvahu. Uč se trpělivosti, nespěchej. Neútoč, nejlepší je často útěk než otevřený konflikt. Chraň slabší a pomáhej druhým
Úkryt – vyhledání úkrytu, mobilní úkryty a vybavení a stavba nouzových přístřešků. Je vhodné mít připravenou nějakou plachtu, celtu, nebo stan. Podstatné je místo, vhodné úkryty jsou jeskyně, skalní stěny, pro dlouhodobější pobyt pak zemljanky. Umět základy tesařiny se může hodit. Sekera, pilka, dláto, palice, plachta a provaz se mohou vždy hodit. Pozorně hledej známky lidské činnosti v okolí úkrytu, poznej dobře okolí, připrav si únikové cesty, ukryj nástroje, zásoby a vodu někde poblíž, nejlepší je zahrabat to. Plastové bedny udrží suché tvoje oblečení a spacák. Teplý spacák, deka, karimatka nebo nafukovací matrace ti udělají komfort. Snaž se být v teple, nastydnutí a nemoc ti krizovou situaci vždy ještě zhorší
Teplo – zajištění tepla, udržení tepla, oblečení, oheň, rozdělání ohně, ohniště. Umět rozdělat oheň ti může zachránit život. Buď trpělivý. oheň lze rozdělat i na sněhu nebo v dešti. Vyrob si svoji KPZ (krabička poslední záchrany) Dostatek zapalovačů a plynu, benzínový zapalovač, voděodolné zápalky, pevný líh nebo pepo, tekutý podpalovač. Oheň potřebuje vzduch, mít nějaký měch, tenkou trubičku na rozfoukání ohně a vědět jak na to je užitečné. Pozor na kouř přes den, prozradí tě na velkou vzdálenost.
Světlo – svíčky, petrolejky, čelovky, baterie, zdroje energie a alternativní zdroje energie, dynama. Měj zásobu petroleje a svíček. Solární dobíječka, powerbanka, případně generátor ti může zachránit život, stejně jako dostatečná zásoba baterií. Měnič energie do auta také není od věci. Prodlužovací kabely, nebo externí startér se mohou hodit
Komunikace – rádio, GSM, vysílačky, signály, nouzové signály, značky. Pořiď si nějakou lepší vysílačku a nauč se s ní zacházet. Nauč se morseovku. Jste-li ve skupině, vytvořte si si vlastní abecedu, nebo dohodnuté znamení pro směr cesty, úkryt, signalizace nebezpečí. Zachránit život ti mohou světlice, nebo kouřový signál. K signalizaci lze využít i zrcátka (odlesky, prasátka)
Mobilita – zásoba paliva, auto, čtyřkolka, motorka, jízdní kolo, orientace, náhradní řešení. Udžuj únikový prostředek v pořádku a prováděj pravidelné kontroly. U pohonných hmot je důležitý rotační systém, spotřebovávej je a dokupuj si nové, benzín neskladuj déle než tři měsíce. Měj připraveno více možností úniku, náhradní řešení, různé trasy, více cest do úkrytu. Důležitý je jakýsi únikový plán, improvizuj pouze je-li to nezbytně nutné. Pořiď si papírové mapy, nespoléhej na elektroniku, počítej s tím, že nepůjde internet, vypnou proud, nefugují mobily.
Finance – hotovost, do čeho uložit peníze, směnný obchod a prostředky směny. Z bankomatu nepůjde vybírat, banky uzavřou, měny zcela ztratí hodnotu. Připrav si věci na výměnu: tabák, káva, nástroje, cukr, sůl. Ulož si finance do drahých kovů, do zlata, stříbra, platiny. Nejlepší ovšem je, když máš co nabídnout: nejlepší prostředek směny jsou šikovné ruce a znalosti!
Potraviny – nakupování, skladování, složení zásob, doba trvanlivosti, rotační systém, nakupuj jen to co ti skutečně chutná, co nejíš vůbec nekupuj. Minimální doba na kterou měj připraveny zásoby jsou tři měsíce a déle. V případě surovin, jako je obilné zrno, ovoce, med, cukr, sůl, ovocné šťávy a pod.si udělej zásoby klidně na 1-2roky. Mnoho z těchto surovin se hodí i jako předmět směny v případě kolapsu fin.systému
Řízený hladomor, schovejte si včas své jídlo, vláda se bude snažit vám ho nejspíš zabavit !
Inspirativní seznam k nákupům pro krizové situace
Nejen já mám své priority přežití a nákupní seznamy a protože rozhodně nemám patent na rozum, ráda využiji příležitosti a zveřejním zde následující text shodného jména, který jsem obdržela emailem. Text je rozhodně hoden svého jména, protože je skutečně inspirativní…
Desatero prepera:
1. Pokud máš volné peníze, kup takové věci, které využiješ v budoucnosti. 2. Kupuj do zásoby jen to jídlo, které běžně jíš a pomalu při tom zkus přejit na zdravou stravu. 3. Kup si do zásoby potraviny alespoň na 3 měsíce běžné potraviny a na alespoň 2 roky suroviny jako jsoutřeba obiloviny (pšenice,…). 4. Pokud máš něčeho málo a nemůžeš si dovolit to koupit, tak se to nauč vyrobit svépomocí. 5. Poznej dokonale své okolí a zapamatuj si, co z každého místa můžeš využít. 6. Poznej dobře sousedy a udržuj s nimi dobré vztahy . 7. Připrav se tak, abys do svých zásob pro případ krize musel zasahovat co nejméně. Zároveň své zásoby ujídej a neustále nahrazuj čerstvými, značně zvýšíš jak jejich trvanlivost, tak dobu spotřeby 8. Staň se součástí nějaké skupiny. Pokud není, tak se ji pokuis založit. 9. Psychicky se dobře připrav. Znalosti, dovednosti a správné vybavení pomohou zvednout tvé sebevědomí. Bojuj se svými fóbiemi. Nauč se pracovat se svým strachem. 10. Nauč se všechny dovednosti, které bys mohl nebo budeš potřebovat.

20 tipů na přežití v divoké přírodě, které vám jednou mohou zachránit život
Jako správní preppeři byste měli být vždy připraveni na to, vypořádat se s nevyhnutelným. To znamená mít doma připravenou a vybavenou nouzovou sadu – evakuační zavazadlo – anglicky BOB (back out bag) abyste se mohli rychle evakuovat i s nezbytným vybavením v případě nějaké katastrofy nebo třeba dnes stále pravděpodobnější války.
Pokud však dojde k nějaké katastrofě a vy ztratíte své nouzové zavazadlko vybavení pro přežití, níže uvedené tipy vám mohou pomoci přežít v divočině , i když máte v držení jen ty nejzákladnější nástroje.
Improvizovaný háček ze zipu
Pokud máte náhradní zip, můžete si z něj snadno vyrobit improvizovaný háček. Odlomíte-li jezdce zipu z bundy nebo kalhot a opatrně zlomíte smyčku za kterou zip obvykle držíme, získáme improvizovaný háček
Ohněte jeden volný konec odlomené části zipu přibližně do úhlu 90 stupňů a hrubým kamenem jej obruste aby jeho hrot byl co možná nejostřejší Přivažte svůj improvizovaný zipový háček na celou délku rybářského vlasce.
Případně můžete vyrobit obstojný a funkční háček na ryby z kroužku na víčku plechovky s limonádou.ouško z vyřazené plechovky od sody proměnit na háček.
Pokud se pohybujete v oblasti, která je blízko vodní plochy, připravte si kapesní nouzovou rybářskou sadu a mějte ji skutečně v kapse, abyste mohli rybařit, i když z jakéhokoliv důvodu přijdete o své ostatní vybavení. Pořiďte si prázdnou plechovou krabičku nebo nějakou menší vodotěsnou nádobu a uložte si do ní základní rybářské potřeby.
Ve vaší nouzové kapesní rybářské sadě pro přežití byste měli mít následující vybavení:
- 25 m vlasce
- Různé rybářské háčky
- Návnadu nebo falešného červa
- splávek
- olůvka
- Rybářské návnady, nebo tzv.mušky
Šipky z prázdné nábojnice
Pokud najdete prázdnou nábojnice, můžete je přeměnit na provizorní hrot šípu. Popadněte velký kámen a roztlučte pouzdro naplocho.
Odstraňte nezmáčknutý ráfek dna nábojnice ohýbáním tam a zpět, dokud se neodlomí. Dále si vezměte nějaký vhodný hrubý kámen a začněte brousit a tvarovat zbylý kov do požadovaného tvaru hrotu šípu.
Až s tím budete hotovi, měli byste mít ostrý a silný kovový hrot.
Vysušte si mokré boty horkými kameny
Pokud boty silně promoknou třeba při pěší turistice, existuje ještě rychlejší způsob, jak je vysušit, než je jen dávat sušit k táboráku.
Shromážděte několik větších, suchých a pokud možno tvrdších, neporézních kamenů a umístěte je někam k okraji ohniště. Počkejte, až se kameny trochu rozpálí, a poté je pomocí několika klacíků opatrně vložte do bot.
To zajistí, že vaše boty uschnou mnohem rychleji a hlavně důkladněji, když se usuší jak zvenku, tak zevnitř.
Pilka z klíčů od bytu
Pokud máte při nenadálé kalamitě u sebe klíče, můžete je snadno využít jako malou provizorní pilku. Pomocí klíče lze vytvořit třeba malé zářezy potřebné pro výrobu jednoduchých pasti, nebo třeba šípů a různých dalších nástrojů.
Žmolky z ponožek na nouzový podpal
Bavlna a vlna jsou silně hořlavé přírodní materiály. Pokud nosíme bavlněné nebo vlněné ponožky můžeme je použít také k rozdělávání ohně, otrhejte volné prameny a vlákna, abyste si vytvořili maloui hromádku hořlavého troudu.
Použijte křesadlo, kameny, lupu (třeba z plastové flašky naplněné vodou) k získání alespoň několika jisker nebo zdroje dostatečného tepla, dokud vlákna z ponožky nevzplanou.
Borovicový repelent proti komárům
Komáry ale i mnohý další hmyz odpuzuje vůně borovice. Pokud se to okolo vás hemží komáry vezměte si svazek borovicového jehličí, rozmačkejte jej co možná nejvíc v ruce a olej, který se při tom uvolní si rozetřete všude možně po oblečení. Aroma oleje by mělo pomoci udržet komáry dál od vás.
Další možností je pálit zelené borovicové jehličí přímo nad ohněm a tím získat účinný venkovní odpuzovač hmyzu pro celé tábořiště.
Nástroj pro nouzové řezání z pazourku
Pokud nemáte nůž a potřebujete nějaký ostrý řezný nástroj, vždy hledejte pazourek. Tyto kameny bývají obvykle hnědě béžové s lesklým černým vnitřkem.
Najdi si dva pazourky a rozbijte je o sebe Poté, co je rozbijete pravděpodobně získáte několik odštípnutých menších úlomků s okraji ostrými jako břitva.
Víceúčelová parašňůra
Vyměňte obyčejné tkaničky za sedmipramenný pevný paracord. To vám zajistí, že pokud budete někdy potřebovat nouzové a pevné lano , najdete jej na botách
Pokud nemáte paracord, můžete také jednoduše použít rovnou tu tkaničku z jedné boty. Použijte ji jako silnou tětivu luku k založení ohně pomocí známého „lukového“ vrtáku.
Zapalovač a svíčka
Přidejte si také malou narozeninovou svíčku do vaší sady pro přežití. Pokud vašemu zapalovači dochází plyn či benzín nebo vám téměř došly zápalky, můžete jejich plamenem zapálit svíčku, abyste měli více času na to s ní pak zkusit rozdělat oheň.
Vycpávky z popruhů batohu
Pokud má váš batoh nosné popruhy s pěnovou výplní, tento materiál může být a pravděpodobně je velmi hořlavý. Pokud byste někdy potřebovali nouzový troud, vyřízněte několik kousků této pěny a použijte ji místo troudu. Jen pozor, nevdechujte výpary, protože jsou toxické.
Plastová láhev s vodou jako zapalovač
Máte-li plastovou láhev na vodu s konvexním zakřivením, nakloňte ji přímo před slunce, abyste zesílili sluneční paprsky jako lupou a zapálili si tak v nouzi oheň.
Plastová láhev na čištění vody
Pokud potřebujete čistou, nezávadnou pitnou vodu, ale máte k dispozici pouze prázdnou plastovou láhev, pomocí správných technik můžete pomocí láhve uvařit a vyčistit vodu nad ohněm. Plastová láhev odolá intenzivnímu žáru ohně, aniž by se roztavila nebo deformovala, pokud je plná vody.
K filtraci vody můžete použít také plastové lahve.
Pokud máte jen špinavou vodu třeba z jezírka, rozřízněte láhev na polovinu. Spodní část použijte jako varnou nádobu a horní část jako vodní filtr.
Chcete-li vytvořit účinný filtr, propíchněte do víka několik otvorů. Dále nasbírejte nějaký mech, trávu a několik malých kamínků do její odřízlé horní poloviny. Opatrně nalijte špinavou vodu přes tento provizorní filtr a hned bude mnohem čistší.
Přefiltrovanou vodu pak ještě převařte pomocí spodní poloviny láhve s vodou a vložte ji nad oheň. Udržujte oheň jen poměrrně malý a pod kontrolou a sledujte, jak se voda začne vařit. Až s tím budete hotovi, měli byste mít šálek čisté pitné vody a navíc i znovu použitelný neporušenou varnou nádobu a filtr.
Bohužel tato metoda uvolňuje toxické karcinogenní chemikálie z plastu do vody, takže ji používejte pouze jako tu skutečně poslední možnost.
DIY hůlky
Vaše ruce mohou být po katastrofě špinavé. Pokud se obáváte, že onemocníte, když jíte špinavýma rukama, můžete se vyhnout potenciální nemoci tím, že budete jíst místo rukama párem provizorních hůlek z klacíků
Hůlku uprostřed rozřízněte a do řezu vložte menší větvičku nebo kámen. Použijte hůlky ke konzumaci jídla bez obav z nákazy
Špičky hůlek ponořte nejprve do vroucí vody, abyste je před jídlem zcela sterilizovali.
Podpalovač na dřevěné uhlí
Pokud se musíte s tábořištěm přestěhovat na jiné místo a obáváte se, jak zažehnete další oheň, vezměte velký kus zbylého dřevěného uhlí a vezměte si ho s sebou.
S ferro tyčí můžete znovu zapálit toto dřevěné uhlí a získáte žhnoucí uhlík pro založení nového táboráku.
Mini sporák z plechovky
Pokud najdete vyřazenou plechovku od coly, použijte ji k výrobě přenosného větruodolného vařiče, na kterém můžete vařit. Nejprve nařízněte stranu plechovky shora dolů. Nakrájejte přes horní a spodní část, dokud nebudete mít řez ve tvaru „I“. Toto je vaše „okno“.
Otevřete vytvořené okno a můžete jít vařit. Umístěte troud a něco na podpal do plechovky a poté to zapalte. Nyní máte přenosný nouzový mini sporák.
Mini ferro tyč jako zip
Předvrtejte dva malé otvory na malém kousku ferro tyče. Navlékněte trochu lana do předvrtaných ferro tyčí a připevněte je k jezdci zipu nebo ke šňůrkám od bundy, abyste měli vždy u sebe a po ruce nenápadné podpalovací zařízení.
Smartphone nástroj: signální zrcadlo
Pokud se vašemu smartphonu vybije baterie nebo již nefunguje, rozeberte jej a vytvořte z něj různé nástroje pro přežití.
Odstraňte obrazovku a všechny prvky zadní obrazovky. Po několika vrstvách najdete zrcadlo. Použijte jej jako signální zrcadlo k odrazu a záblesku slunečních paprsků do kokpitů letadel nebo vrtulníků, abyste na sebe upozornili a požádali o pomoc.
Nástroj pro smartphone: šipky na desce plošných spojů nebo řezací nástroj
Pomocí desek obvodů smartphonu vytvořte dva nástroje.
Nejprve si můžete vyrobit DIY hroty šípů. Desku s plošnými spoji buď opatrně zaklapněte, nebo je energicky obruste o kámen do požadovaného tvaru hrotu šípu. Protože desky plošných spojů jsou poměrně měkké, můžete je snadno obrousit.
Případně můžete vytvořit ostrý řezný nástroj s obvodovou deskou. Pomocí hrubého kamene vybrousíte ostrou hranu a vyrobíte si tak vlastní nůž na řezání látky nebo na holení dřeva.
Snare pro sluchátka
Pokud je váš smartphone dodáván se sluchátky, použijte je k výrobě drátěných pastí – oka na malou zvěř.
Magnetický kompas z reproduktoru
Za reproduktorovými prvky vašeho telefonu najdete magnet. Použijte jej k vytvoření improvizovaného kompasu.
Potřebujete také malý kovový pásek ze železa nebo nerezové oceli. Použijte jehlu z lékárničky, sponku do vlasů, část kovové spony do vlasů nebo kovový špendlík z řemínku od hodinek.
Několik minut třete magnet po délce kovového kolíku. To zmagnetizuje kovový kolík a ten pak bude mít přitahující a odpuzující magnetický pól.
Chcete-li použít kolíkový kompas, umístěte jej na něco, co se vznáší jako list. Umístěte list na šálek vody nebo nehybnou louži.
Jakmile se kolík vznese, bude se otáčet a nakonec se usadí poté, co se vyrovná se severním a jižním magnetickým pólem Země, takže máte směr nebo linii ze severu na jih. Takto fungují běžné kompasy.
Obvykle bude konec špendlíku, který ukazuje směr nejdále od slunce, ukazovat sever a konec špendlíku, který ukazuje směr blíže ke slunci, bude ukazovat jih.
Mějte na paměti, že to platí pouze pro severní polokouli. Pro jižní polokoule budou tyto směry obrácené.
Před jakoukoliv katastrofou je ale vždy mnohem lepší mít připravený BOB vak pro přežití s vhodným vybavením a nástroji, které nám pomohou najít či ulovit jídlo, přefiltrovat si vodu a rozdělat si oheň kdekoliv v jakékoliv divočině. Pokud však přijdeme o své vybavení, lze úspěšně použít výše uvedené tipy k výrobě improvizovaných nástrojů.
Správné vybavení a znalost, jak jej správně používat, je pro přežití jakékoli krize zásadní. Stejně jako dovednost dokázat přežít i bez něj.
Jakkoli špatná může být situace, ve které se v krizi ocitnete, tak vždy si poradíte, když víte jak. Tudíž důležitější než vybavení, o které můžete snadno přijít, jsou znalosti a praktickéí dovednosti. No zkrátka umět si poradit.
1. Hledání vody
Lidé mohou přežít tři týdny bez jídla, ale jen tři dny bez vody. Bez ohledu na situaci byste vždy měli upřednostnit hledání vody.
Zde je několik tipů, jak najít zdroje vody ve volné přírodě:
- Pokud se ocitnete v kopcovitém terénu, je jasné že voda vždy poteče z kopce. Hledejte potoky a potoky v úžlabinách, roklích, tam kde se stýkají dva kopce.
- Pokud zdroj vody zrovna nevidíte, ještě to neznamená, že tam doopravdy není. Zastavte se a zkuste naslouchat zvukům vody, často ji uslyšíte a pak už jen následujte její zvuk.
- Pokud nevidíte ani neslyšíte vodu, tak hledejte jakékoliv známky života. Zvířata a hmyz jsou častěji v krajině kde je voda
- Vykopáním díry ve vlhké půdě někdy narazíte na spodní vodu.
- Vždy však pozor na stojatou vodu! Pravděpodobně je plná patogenů. Možností je kvalitní filtrace a převaření
2. Čištění vody
Dokonce i tekoucí voda v potoce může někdy obsahovat patogeny neviditelné pouhým okem. Je lepší dbát o svoji bezpečnost, než později litovat, proto vždy vodu kterou si nasbíráte, před pitím přefiltrujte a převařte.
Existuje mnoho různých způsobů jak lze vodu upravit k pití. Zde jsou některé z nejběžnějších:
- Převaření – Přivedení vody k varu je tím nejjednodušší a zároveň nejspolehlivějším způsobem čištění vody. Vodu stačí převařit necelou minutu, aby byla pitná. Pokud se nacházíte ve vysokohorské oblasti, kde se voda vaří déle, tak nechte vodu převařit minimálně celou jednu minutu.
- Použití bělidla – Pokud nemáte čas rozdělávat oheň, tak použijte bělidlo na prádlo. Odborníci doporučují pro dosažení nejlepších výsledků smíchat asi osm kapek bělidla na pět litrů obecně čisté vody. Bělidlo je například Savo, v úplné nouzi lze použít i čistič na WC, vše kde je chlor. S dávkováním velmi opatrně!
- Používejte čistící tablety – Jak již jejich název napovídá, tak čistící tablety jsou určeny výhradně k čištění vody. Jsou relativně cenově dostupné a snadno se pořizují, takže zvažte jejich přidání do svých nouzových zásob a do nouzového zavazdla. Hlavními složkami v těchto tabletách obvykle bývá oxid chloričitý a tetraglycinhydroperiodid.
3. Skladování vody
Je jasné, že většina z nás bude muset krizové události přežít doma, pakliže nemáte někde vybudované, nebo vytipované místo úkrytu. Protože voda je nejdůležitější pro vaše přežití, je dobré mít připravenou zásobu pitné vody, máte-li na ní volné místo, nebo mít připravený plán, jak v případě nouze takovou zásobu co nejrychleji udělat. Vodu lze obecně skladovat ve třech materiálech, v plastu, kovu, nebo ve skle. Pochopitelně lze mít na zahradě betonový bazén, nebo mít keramické amfory, ale ty tři materiály jsou nejčastější. U plastu platí, že by neměl obsahovat BPH a být v potr.kvalitě. Vodu je vhodnější skladovat v tmavých, neprůhledných matereiálech, nebo ve tmě a v chladu, mimo sluneční svit. Voda by se neměla skladovat poblíž jiných chemikálií. Vodu skladujte v uzavřených nádobách, naplněných až po okraj a poznamenejte si datum plnění nádoby. Super záležitost jsem objevila na americkém internetu, kde mají tzv. Water Bob a Water Brick, což jsou vlastně plastové pytle s uzávěrem, do kterých se dá nalít voda. Water Bob je přesně ve velikosti vany v koupelně, water bricks jsou asi třílitrové. Jestli se něco takového dá koupit i u nás nevím. Nikdy neukládejte vodu do použitých nádob. Koupená balená voda vydrží i několik let, je lepší flašky položit a pravidelně je otáčet, musí být ovšem v temnu a v chladu. Lepší je skladovat vodu v suchých a chladných prostorech než ve vlhkých. Nádoby s vodou by neměly stát přímo na podlaze, je lepší je dát na paletu, do regálu a pod.
3. Stavba přístřešku
Když přijde neočekávaná krize, tak vhodný úkryt může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, protože nebezpečí, ve kterém se zrovna nalézáte může být ještě více umocněno třeba nepřízní počasí, pokud se nemáte kam ukrýt.
Jak si postavit nouzový přístřešek, je poždé závislé na místě. Můžete začít tím, že si postavíte základní přístřešek, obvykle se vyrábí opřením vhodného stavebních materiálů o padlý strom, skálu nebo přírodní útvar, nebo vývrat.
Je dobré to trošku trénovat a cvičně si pár takových přístřešků postavit. Získáte určité povědomí o pracnosti, ale hlavně o čase, který vám stavba zabere. Zároveň získáte spolu s praxí i mnohem větší zručnost.
4. Hledání potravy
I když máte baťoh právě plný jídla, je podstatné vědět, jak lze najít nějaké jídlo, jakmile vám vaše zásoby dojdou. Můžete zkusit ulovit nějakou malou zvěř nebo nalovit ryby primitvním kopím, pomocí ostré dlouhé tyče. Můžete se také pokusit vyrobit různé lovecké pasti z klacků, kamenů a lan, na lov drobné zvěře. Můžete si nasbírat jedlé plody, maliny, borůvky, lesní jahody, brusinky, jedlé rostliny, bobule a samozřejmě houby.
5. Zakládání ohně
Oheň vás udrží v teple, chrání před divou zvěří a dravci a hlavně vám umožní vaření jídla a vaření vody. Proto byste měli vědět, jak rozdělat oheň za všech situací, tedy i ve větru, silném dešti, na sněhu. Pomáhá také znát různé typy ohňů, které si můžete založit.
Nezapomeňte si zabalit do báglu vhodné podpalovače, jako jsou vodotěsné zápalky, kousek pevného lihu, pepo, březovou kůru a plnitelné nebo jednorázové zapalovače a plyn. Není od věci mít ve vlhku odolné nádobě, boxu, nebo voděodolném plastovém pytlíku nouzovou sadu na zapálení ohně. Dobré je pořídit si třeba ocílku, křesadlo. Katastrofa a mimořádná událost se mohou stát dnes kdykoli. A štěstí přeje připraveným!
- nůž . Díky své všestrannosti je kvalitní nůž mnohými považován za nejdůležitější nástroj pro přežití.
- Lékárnička . Určena k ošetření drobných poranění. Dobrá zpráva je, že jednu takovou už pravděpodobně doma máte,když ne doma tak v autě. Kurz první pomoci je také užitečný
- Batoh . To pomůže udržet vaše věci uspořádané a snadno se v něm přepravují i když půjdete pěšky
- Svítilna . Vždy je užitečné ji mít. Lepší je čelovka a mějte dostatečnou zásobu baterek. Dobíjecí baterka (většinou přes USB) je super, máte-li k ní zdroj energie (připadá v úvahu asi jen solární powerbanka)
- Láhev na vodu. Voda je pro život životně důležitá, a proto je nezbytné mít způsob, jak ji přepravovat. Vyberte si mezi lahví, nebo igelitovým měchem s filtrem nebo kovovou nádobou, kterou lze v nouzi použít i k vaření vody
- Čištění vody . Přidejte si do báglu tablety na čištění vody a nějaký ten filtr.
- Jídlo . Konzervy vám poskytnou nejlevnější způsob vytvoření nouzových zásob, které vydrží poměrně dlouho a leckdy nevyžadují vaření.
- Přístřešek . Mějte s sebou mobilní prostředek úkrytu, jako je stan nebo alespoň celta nebo plachta .
- Oblečení. Mějte navíc další oblečení, které je vhodné do počasí ve vašem regionu, stejně jako oblečení do deště a chladného počasí. Kvalitníá pevné boty jsou nezbytné
- Víceúčelový nástroj . (Švýcarský nůž nebo tak něco) Stejně jako nůž je to neuvěřitelně všestranný nástroj, který může pomoci ve více situacích, než by vás napadlo
- Zapalovače . Umět rozdělat oheň poskytuje řadu výhod a je to dovednost, kterou by měl znát každý. Vždy noste zapalovač , zápalky a nebo ferroceriovou tyč .Naučte se oheň rozdělat kdykoliv. KPZ je také výborná
- Mapa a kompas . Mějte tištěné mapy svého regionu a kompas, abyste vždy věděli, jakým směrem právě jdete
- Píšťalka. Jednoduchá píšťalka je slyšet na dlouhé vzdálenosti a vydává zvuk, které lidský hlas nedokáže.
- Komunikace . Naneštěstí většina z nás má smartphone, který krom toho že nás neustále špicluje, tak i umožňuje telefonní hovory, videohovory, textové zprávy a e-maily. To je dobré dokud nevypnou mobilní sítě. Jednoduché AM/FM rádio vám také umožní lépe vědět, co se děje během akce okolo vás. Ačkoli pro duševní zdraví je mnohdy lepší nevědět. Nejlepší je ovšem pořídit si kvalitní vysílačku. Pokud máte licenci, rádio HAM je dobrou volbou také . Pozor na výkon a nikdy ji nepoužívejte, když jste v úkrytu, porozradí vás!
Pokročilé vybavení.
Až budete mít základy vybavení pohromadě, podívejte se na následující seznam, abyste si své vybavení vylepšili
- Lopata nebo rýč . Pro kopání a přemisťování materiálů, stavbu přístřešků atd.
- Nůž s pevnou čepelí. Nejdůležitější nástroj pro přežití.
- Taktický nůž. Používá se spíše pro účely sebeobrany.
- Suché sáčky. Účelem je udržet zásoby suché ve vlhkých podmínkách. Plastové pytle „na zip“ nebo „dealeráky“ (modří vědí)
- Ferroceriová tyč . Malá tyč vyrobená z materiálů vzácných zemin, která při škrábání vytváří jiskry. Užitečná při zakládání venkovních ohňů, když dojde zapalovač a sirky jdou ždímat
- Hořčíková tyč. Při škrábání vytvoří hromádku hořčíkových hoblin, které budou hořet extrémní teplotou. Užitečné pro založení ohně za deště, ve vlhku, nebo rychle.
- Kapesní nože . Kompaktní a lehké pro časté a rychlé řezání.
- Sekerka Na štípáníá dřeva, kácení, tesání, odkorňování a řadu dalších úkolů. Nutnost pro každého outdooristu
- Kuš, oštěp, rybářský prut, pytlačka Používá se k lovu potravy ve volné přírodě, který vyžaduje minimální znalosti a um, i když aspoň trochu s tím zacházet musíte umět, chcete-li se najíst
- Alternativní zdroje energie. Větrná, solární , hydroelektrická, geotermální a termoelektrická energie vám poskytuje energii, když konvenční zdroje energie nejsou k dispozici. Výborná je solární nabíječka/powerbanka, nebo tzv.solární generátory (ty jsou ale do auta, ne do báglu)
- Střelné zbraně. Pro lov a sebeobranu. Není to pro každého. Ale kdo má zbroják, nebojí se a umí to, tak jsou super. Plynové pistole se dají koupit i bez zbrojáku, pepřové náboje, obzvláště ty dražší případného narušitele domova spolehlivě sundá. Platí jedno pravidlo, jakmile to vytáhnete, musíte střílet! Jinak je po vás…
- Táborová kamna . Plynový vařič. Používají se k ohřívání, vaření a vaření vody venku. Poslouží jako záloha, když již nejsou dostupné primární metody vaření. K vařiči je potřeba mít dostatek plynu. Lze zakoupit i různé kombinace, vařič a plynová kamínka,/fukar, nebo vařič a gril.
- Komunikace. Obousměrná rádia (vysílačka), HAM rádio , FM/AM rádia.
- Brousek . Prostředek pro udržení ostrých nožů a dalších nástrojů.
- Luk a šíp. Kuše. Já mám raději kuš. Doporučuji pistolovou kuš Aligátor s kulimátorem. Při troše tréninku na 25m trefíte cokoli. Používá se k lovu a sebeobraně.
- Prak . Používá se k lovu a sebeobraně.
- Hodinky . Sledování času pomáhá pro různé účely, které zahrnují vaření vody, vaření, udržování plánu a aplikace první pomoci.
- GPS zařízení. Dokáže určit vaši polohu a umí zmapovat cestovní trasy. Pozor, může vás ale také odhalit!
- Vodní měchýře. Vychytanější způsob přenášení vody než plastová flaška. Zabere to míň místa v báglu
- Místopisné mapy. Poskytuje podrobnější popis vašeho regionu. Papírové mapy jsou dobré, když přestane fungovat mobil, internet atd. Bez nich to nedáte!

10 chyb které vás mohou stát život v případě nouze
V části „Myšpule survival kit“ obvykle řeším, co dělat, když se to všechno „podělá“. Ale neméně důležité, nebo dokonce možná důležitější je znát a vědět, co rozhodně v takových situacích nedělat a to je obsahem této části „survival kitu“
Chyby se stávají i těm nejlepším z prepperů. Možná, že zanedbáte rotační systém u vašich nouzových zásob potravin, nebo třeba jen nedbale skladujete veškeré vybavení na jednom místě nebo vynakládáte veškeré úsilí na přípravu pouze jednoho plánu, to vše může být osudová chyba, která vás může nakonec přímo ohrozit na životě.
Takové chyby by měly pak sloužit jako lekce pro další preppery, a často to tak skutečně je. Ale v kontextu nějakého skutečně katastrofického scénáře by vás jinak i zdánlivě naprosto nevinná a neškodná chyba mohla nakonec stát život.
Nikdo nedokáže s jistotou předpovědět, co se stane, až udeří skutečná katastrofa. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, abyste se vyhnuli potenciálně život ohrožujícím chybám, je vzdělávat se o všech nejsmrtelnějších chybách, které bychom mohli v takové chvíli udělat, hlavně v momentě když skutečně udeří katastrofa. Takže je skutečně velice dobré vědět, co rozhodně nedělat, pokud se ocitnete v situaci s katastrofickým scénářem.
Zde je uvedeno 10 nejdůležitějších věcí, které bychom rozhodně nikdy neměli dělat chceme-li takovou neblahou událost přežít v pohodě:
- Panika – Nejhorší věc, kterou můžeme udělat během jakékoli skutečné katastrofy, je panika. Lidé panikaří, když je v reakci na nějaké bezprostřední nebezpečí aktivován zakořeněný lidský instinkt boje nebo útěku z takové situace. V katastrofickém scénáři je velice důležité zachovat klid, abychom dokázali logicky a jasně myslet. Udělejme si proto vždy čas na zastavení, uklidnění se, je dobré zhluboka dýchat a racionálně zhodnotit svoji situaci.
- Jednat ukvapeně – Katastrofy se kvůli nikomu jen tak nezastaví, takže musíme jednat rychle a hlavně rozhodně, když čelíme nějaké katastrofě a jejím následkům. Rozhodné jednání však vůbec není totéž co ukvapené jednání, k čemuž je většina lidí hodně náchylná, ozvláště v emočně silných okamžicích. Vždy proto počkejme, až budeme mít dostatek informací, než se rozhodneme pro další postup. Dokonce i tváří v tvář těm časově nejcitlivějším nouzovým situacím není čas strávený jasným přemýšlením o tom, co dělat, nikdy časem promarněným.
- Neschopnost cokoli naplánovat – Vědět, jak zaimprovizovat, je skvělá a užitečná dovednost. Ale je nejlepší použít ji až poté, co jsme vyčerpali veškeré své zásoby a provedli své počáteční plány naší reakce na mimořádnou událost. Dokonce i jen pouze základní příprava na takovou situaci nám poskytne velkou výhodu oproti někomu, kdo si na to vůbec nic nepřipravil.
- Nepřipravené nouzové zavazadlo (BOB – backout bag) – Nikdy nevíte, co se stane při a těsně po nějaké katastrofě nebo události SHTF. Budete si moci vůbec ještě koupit nějaké základní věci, jako je jídlo a voda? Dostanou nás ještě někam naše peníze? Zásadní otázky, když přijde nějaký velký mazec. To je přesně ten důvod, proč bychom měli mít naše nouzové zavazadlo připravené tak abychom jej mohli hodit na záda a okamžitě jít v případě situace nouze. V ideálním případě by náš BOB měl obsahovat dostatek zásob a takové vybavení, aby nám umožnilo přežít nebo se schovat po několik dní nebo týdnů. (Související: Bug out plánování přežití: Příprava bug-out tašky za méně než hodinu.)
- Zanedbání naučení se základním dovednostem přežití – naše vybavení a moderní elektronické přístroje jsou leckdy užitečné, ale nikdy nemohou plně nahradit naše základní dovednosti přežití, jako je například schopnost navigace a znalost zapalování ohně.
- Nesnažme se být hrdinou – katastrofy se neodehrávají jako ve filmech. Jsou téměř vždy dost ošklivé, takže i když chcete třeba pomoci ostatním v nouzi, tak vězte, že se budete vystavovat velkému nebezpečí pouze tím, že se budete snažit pomoci každému člověku v nouzi. V katastrofickém scénáři bychom měli upřednostnit to, abychom se sami nestali obětí té katastrofy. Přenechejme záchranu ostatních raději profesionálním vyškoleným záchranářům. Podstatné je zachránit sami sebe!
- Ignorování reakci na katastrofy a bezpečnostních postupů – Neexistuje žádná předpověď, jak dlouho bude ten hurikán trvat nebo jak silné bude zemětřesení. Bylo by však ztrátou času a zdrojů, kdykoli se něco stane. Když dojde k havárii, měli bychom vždy nejprve dodržovat příslušné postupy v reakci na katastrofu a dodržet vyzkoušené a osvědčené bezpečnostní postupy.
- Být příliš důvěřiví – katastrofy otevírají většinou v lidech to nejlepší ale stejně tak to nejhorší. Někteří lidé by chtěli pomoci ostatním v nouzi, zatímco jiní by chtěli zase využít těch, kteří mají nějaké zdroje. Jak již bylo zmíněno dříve, nemůžeme pomoci každému člověku v nouzi. Držme proto své emoce pevně na uzdě a nepodceňujme schopnost některých lidí být zlomyslní.
- Buďme vědomí – Tváří v tvář katastrofě není naše nevědomost osvobozující blažeností. Je to naopak naše zranitelnost. To, co nevíme, nám může nakonec hodně ublížit a bude nás to bolet(pakliže to přežijeme). Pokud se rozhodneme raději zůstat v nevědomosti o účincích a nebezpečích způsobených katastrofami, pak se v podstatě dobrovolně rozhodneme být mnohem více zranitelní. Vzdělávejte se proto v teoretické i praktické připravenosti na katastrofy, balení a výbavě nouzového zavazadla, ale stejně tak i ve všech osvědčených a vyzkoušených základních dovednostech o přežití.
- Buďme spíše nespokojeni spokojeni – Katastrofy se mohou vždy snadno obrátit k ještě více horšímu, takže bychom měli mít svůj důvtip o vás tváří v tvář katastrofě. Neuvolňujme svou ostražitost a neberme žádné věci jako samozřejmost. Být příliš sebevědomý ve svých schopnostech, v zásobách nebo vybavení může způsobit, že nakonec budem mnohem více zranitelní vůči všem potenciálně život ohrožujícím chybám.
V kontextu skutečně katastrofického scénáře může i jednoduchá chyba znamenat rozdíl mezi našim životem a smrtí. Vyhněme se proto, až nějaká neblahá událost udeří, všem těmto základním chybám uvedeným výše, zásadně to zvýší naše šance na přežití

Ve městě stejně nemáte nejmenší šanci. A provní zásada je mít ZBRANĚ ‚!!! Pokud nemáte, tak už se tím ostatním vubec nezabývajte.
To se mi líbíLíbí se 1 osoba
Zdar. Tak trochu „hloupej“ nazor. Pojdme rozebrat. Strelna klasika, kulku,sip, etc., nejde nikdy vzit zpatky, vystrel na me upozorni siroky okoli, kdyz mas zbran a vi se to, bude tu tvoji chtit „kdekdo“……atd. Kdo vytahne zbran, musi pocitat s tim ze „budu hodne rychlej“ a hodne nevyzpytatelnej, jak je vejs, vytahnes, zavahas, je po tobe. To mam vic sanci bez klasicky bouchacky. Nasili plodi jenom nasili, jedno v jakym smeru, porad jde jen o nasili, se kterym budes muset zit po jakykoliv chybe kterou udelas, malokdy totiz vis po kom doopravdy strilis ve vypjaty situaci. Zastreleni muze znamenat a pravdepodobne i bude znamenat cervenej terc na zadech po zbytek tim padem kratkyho zivota.Vic se mi libi snaha po vzajemny pomoci, nebo aspon „neprekazeni“ a hlavne snaha o vedomosti,ty ti nikdo vzit nemuze a muzes je uzivat nejen pro sebe.
To se mi líbíTo se mi líbí
S tím vším v zásadě souhlasím. Přesto si myslím, že vzhledem k neustálému přiostřování situace a snsahám v některých částech světa zavádět „nucené očkování“, které by se velice snadno mohlo překopírovat až k nám, je být ozbrojena a připravena to použít, bude-li to třeba, dnes nezbytnost. To „připravena to použít“ zahrnuje základní znalosti bezpečné manipulace se střelnou zbraní, zkrátka umět z toho střílet. No a nebýt magor, nedávat to na obdiv, nevytahovat to na první, naopak to tahat pouze když už opravdu není žádná jiná možnost. A pak děj se vůle boží…
To se mi líbíTo se mi líbí
Naprostý souhlas a velká poklona! Ano, je to tak a mě spíš překvapuje ta „vysrabenost“ či snad přímo zbabělost valné většiny národa ohledně držení zbraní a to jak legálního tak nelegálního. Dokonce jsem si všimla, kolik lidí o něčem takovém dokonce odmítá hovořit. Děkuji za komentář!
To se mi líbíTo se mi líbí
My je samozřejmě máme. S dostatečnou zásobou munice. Umíme je použít. Jsme připraveni je použít. A já osobně dobře vím, že když to vytáhnu musím to použít a nepřemýšlet o tom, počítám s tím a jsem rozhodnuta to samozřejmě udělat
To se mi líbíTo se mi líbí
Ahoj Myšpule – survival kit, dokonalá příprava na … na co vlastně?
Ty si opravdu myslíš, že přežít za každou cenu, aby jsme pak mohli žít v teroru 1% menšiny dává nějaký životní smysl či naplnění? Pokud člověk opravdu věří v Boha a v nesmrtelnost duše, tak smrt neznamená více, než přechod z jedné dimenze do dimenze druhé. A pokud dáblovi řekneš ne, tak nespadáš do dimenze dábla, takže je v takovém případě je z mého zorného úhlu vše ok i bez survival kitu.
To se mi líbíTo se mi líbí