Používání dronů na Ukrajině se stále více rozšiřuje, což s sebou také přináší počátek využívání robotických strojů k zabíjení

Dnes se budu věnovat opět jedné z nejvyspělejšch technologií, které máme dnes k dispozici, umělé inteligenci. Ta je již sama o sobě často považována za minimálně značně nevyzpytatelnou, ne-li pak přímo nebezpečnou člověku i celému lidstvu. Objevují se ale i názory, že jde až o existenční hrozbu pro celou naší civilizaci. V tomto kontextu se pak jeví jakékoliv snahy o její vyzbrojování jako naprosté zvěrstvo ze samotných hlubin technokratického pekla. O našem životě a smrti budou brzy rozhodovat stroje. Stroje, které se nedají ani ukecat, ani uplatit, navíc míří naprosto přesně a na 99,9% se pokaždé trefí. A protože navíc, na rozdíl od vás, bude mít pravděpodobně přístup také ke všem vašim osobním datům, které o vás fašistické big-tech společnosti již pár desítek let za nadšené podpory vlády pochopitelně, sbírají, tak o vás bude v okamžiku, kdy zmáčkne spoušť, vědět leckdy mnohem víc, než o sobě v tu samou chvíli budete vědět vy sami. Takže je jasné, že si vás kdykoliv a kdekoliv, a to spolehlivě, najde. A protože dokonce dokáže předvídat vaše další kroky a postup, tak jí pravděpodobně nikdy a nikde neutečete. A právě tohle je další obrovské riziko použití AI, totiž její schopnost predikce. Což je vlastně jen schopnost umělé inteligence poměrně přesně predikovat budoucnost na základě analýzy dat, a to bohužel se značnou, i když nikdy ne 100%, spolehlivostí. Nicméně již dostatečnou k tomu, aby ji úřady, policie a soudy dali k autonomnímu zabíjení lidí zelenou. Takže například tato AI pak pouze na základě informací, které o vás má k dispozici, usoudí, že se třeba za nějaké tři – čtyři roky stanete skutečným teroristou a že se pravděpodobně rozhodnete dobrovolně se odpálit v nějakém hudebním klubu v centru města a preventivně vás raději jedním přesným výstřelem na jednu ránu raději rovnou sprovodí ze světa a to navíc i se souhlasem vládních úřadů, jejichž plnou důvěru má zajištěnou. Při i po vaší popravě udělá o všem fotodokumentaci nebo pořídí videozáznam a nakonec přes internet zavolá koronera a pohřební službu. Ovečky pak budou nadšeně tleskat vládě, která je natolik prozíravá, že nebezpečné teroristy raději eliminuje dříve, než se vůbec pokusí spáchat nějaký akt násilného teroru. Článek od JD Heyse zveřejněném na serveru dronewatch.news volně přeložila a doplnila Myšpule

Protože my jsme dnes již tak daleko, že se skutečně velmi brzy očekává využití ozbrojených v autonomních robotů řízených umělou inteligencí k zabíjení lidí. Protože stejně tak jako všechny jiné války, tak vyvolala i ruská speciální vojenská operace na Ukrajině, a to téměř již před rokem, vlnu zcela nových a inovativních způsobů, jak lze zabíjet jiné lidské bytosti, protože obě strany se zkrátka jen přizpůsobily současným standardním zbrojním platformám při hledání způsobu, jak se vzájemně porazit.

A tak zatímco využití dronů jako vražedné platformy již předcházelo ukrajinské válce, tak jejich použití, ale hlavně taktika zahrnující použití takových zařízení za posledních zhruba 11 měsíců velice dramaticky pokročila.

Agentura Associated Press tento týden uvedla , že čím déle budou boje na Ukrajině trvat, tím rychleji kupředu se bude pohybovat tento prý již„dlouho očekávaný technologický trend“, který velice brzy pravděpodobně přivede na bojiště „první plně autonomní bojové roboty na světě a zahájí tak nový věk válčení“.

„Čím déle tato válka trvá, tím je pravděpodobnější, že drony budou již brzy použity také k identifikaci, výběru a útoku na cíl bez další pomoci lidí, tvrdí vojenští analytici, bojovníci a výzkumníci na poli umělé inteligence,“ dodala agentura AP.

Pokud – nebo tedy je spíše otázkou  kdy – k tomu dojde, tak odborníci říkají, že to bude znamenat revoluci ve vojenské technologii, která bude pro válčení stejně monumentální jako bylo vynalezení kulometu, který ve skutečnosti začal využitím ručních děl značky Gatlin americkým civilním letectvem ke konci války. Válka ovšem také předznamenala mnohé další pokroky, jako je třeba nábojnice se střelným prachem a kulkou, což mělo vliv na zlepšení přesnosti a předznamenalo to definitvní konec muškety.

Ukrajina již dnes na bojišti používá poloautonomní útočné drony, ale také proti dronové zbraně, které rovněž ke své činnosti využívají umělou inteligenci, tvrdí dále zpráva. A i když Rusko dnes také přiznává, že již používá AI zbraně, tak to dosud nebylo oficiálně potvrzeno. Přesto všechno dosud neexistují žádné skutečně potvrzené případy, kdy by některá země nasadila na bojiště plně autonomního robotického bojovníka, který by zabíjel lidi zcela sám. Odborníci však varují, že plné nasazení takové autonomní vojenské technologie přijde spíše dříve než později a že to může to být v podstatě kterákoli země, která je nasadí jako první.

„Tuto technologii v současnosti vyvíjí mnoho států,“ řekl agentuře Associated Press Zachary Kallenborn, analytik inovací zbraní na Univerzitě George Masona . „Je jasné, že to není již moc daleko“

AP k tomzu sarkasticky poznamenává, že ani liberální aktivisté nebudou příliš šťastní:

Pocit nevyhnutelnosti se nyní rozšiřuje i na ty mírové aktivisty, kteří se celá léta pokoušeli zakázat zabijácké drony, ale nyní už ví, že se musí spokojit jen s pokusem omezit útočné použití takových autonomních zbraní.

Ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov souhlasí s tím, že plně autonomní zabijácké drony jsou vlastně jen „logickým a nevyhnutelným dalším krokem“ ve vývoji zbraní. Řekl, že i Ukrajina v dnešní době dělá „v tomto směru hodně pokroků ve výzkumu a vývoji autonomních zbraňových systémů“.

„Myslím, že jejich potenciál pro nasazení v bojových operacích je v příštích šesti měsících velký,“ řekl v nedávném rozhovoru pro The Associated Press.

Rozvoj autonomních systémů bohužel přijde i jako důsledek narůstajícího nedostatku pracovních sil. Ukrajina je sice mnohem menší, pokud jde o počet obyvatel, než je Rusko, a ztráty na životech jsou na obou stranách obrovské, což činí válku v obou zemích značně nepopulární a komplikuje to úsilí, aby se dalo naverbovat dostatek mužů, kteří by doplnili vyčerpané pozice.

Podplukovník Yaroslav Honchar, ukrajinský vojenský důstojník, je spoluzakladatelem „neziskové“ organizace Aerorozvidka, zaměřené právě na technologické inovace bojových dronů. V nedávném rozhovoru poblíž frontové linie na východě země řekl, že lidští vojáci se nedokážou rozhodovat a zpracovávat informace stejně tak rychle jako stroj. Dodal, že i když ukrajinští vojenští vůdci ale ani civilní vedení země v současné době ještě nepovolují použití plně autonomních smrtících zbraní,tak se to může v blízké budoucnu rychle změnit, zejména pokud se Rusko bude i nadále zaměřovat na likvidaci infrastruktury země a nebo se spojí se sousedním Běloruskem, které také vyšle na Ukrajinu své vojáky.

„Tuto hranici jsme zatím ještě nepřekročili – a já říkám „zatím“, protože skutečně nevím, co se stane v budoucnu.“ řekl Honchar, jehož skupina vede právě inovace dronů na Ukrajině , převážně přeměňující levné komerční drony na vysoce smrtící zbraně.

Takže je skoro jisté, že tyto systémy budou mít velice brzy svůj debut na některém ukrajinském bojišti a to nejspíš již v nepříliš vzdálené budoucnosti. Mě osobně přijde jakékoliv vyzbrojování AI jako skutečné zvěrstvo, které by se snadno mohlo vymknout kontrole. Navíc si vzpomeňme na ony tři známé zákony robotiky, definované Asimovem, které to naprosto zjevně porušuje:

  1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
  2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
  3. Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním, nebo druhým zákonem.

Je to další technologie donedávna z kategorie ryzí sci-fi, která se stává krutou realitou, protože o životě a smrti lidí budou brzy rozhodovat autonomně „myslící“ stroje. Pánbůh s námi ….

Zdroj:https://www.dronewatchnews.com/2023-01-10-drone-use-in-ukraine-robotic-killing-machines.html

Obohatil či oslovil vás dnešní článek?

ZVAŽTE PROSÍM PODPORU MYŠPULE SVĚTA !
https://myspulesvet.org
a video kanály Myšpule Svět jsou projekty investigativní občanské žurnalistiky financované výhradně z mých soukromých zdrojů a z vašich darů. Přispějete-li na jejich provoz a udržení přispějete dobré věci v boji za lidská práva a svobodu nás všech!


Finanční dar mi můžete poslat na KB čú.:27-1399760267/0100
do zprávy pro příjemce napište prosím: „dar Myšpuli“


Za jakoukoliv Vaši případnou podporu Vám s pokorou a úctou děkuji! Vaše Myšpule

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s