Podle článku Jacoba M.Thompsona na WinePressNews.com z 23.3.2023
Zkratka AGI se obvykle používá k popisu takového druhu obecné umělé inteligence, která má v sobě integrované takové obecné intelektuální schopnosti, které již lze v podstatě přirovnat k lidem.
Ačkoliv vědomé si samo sebe ani všeobecně vnímavé to nejspíš ještě není, tak se to k tomu ale už hodně blíží. Technologický magazín Trends Journal vydal nedávno následující zprávu:
Dosáhla nejnovější verze ChatGPT již skutečně lidské úrovně obecné inteligence?
Microsoft si nyní právě toto nárokuje pro ChatGPT4.
Podle dokumentu zveřejněného minulou středu výzkumnými pracovníky této společnosti:
Ukazujeme, že kromě precizního zvládnutí jazyka může již GPT-4 řešit i zcela nové a poměrně obtížné úkoly, které zahrnují například matematiku, algorytmické kódování, vizualizaci, medicínu, právo, psychologii a další, aniž by k tomu potřeboval ještě nějaké zvláštní pobídky. Navíc ve všech těchto úkolech je nyní výkon GPT-4 již skutečně nápadně blízký normálnímu intelektuálnímu výkonu na lidské úrovni a často v nich velmi výrazně předčí všechny předchozí modely, jako byl ChatGPT.
Vzhledem k šíři a hloubce schopností GPT-4 se domníváme, že by na něj již bylo možné rozumně nahlížet jako na ranou (zatím tedy ještě stále neúplnou) verzi systému pravé umělé obecné inteligence (AGI).
Prohlášení společnosti Microsoft nemusí být ještě stále potvrzením, že jeho AI je již opravdu „vědomá“ nebo vnímavá.
Ale je to k tomu hodně blízko.
Před méně než rokem se jeden zaměstnanec společnosti Google dostal do novinových titulků, když veřejně tvrdil, že tato společnost již skutečně dosáhla vytvoření samostatně vnímající (vědomé) obecné umělé inteligence.
Google ale toto tvrzení ihned striktně zamítl. Svého zaměstnance vyhodil a o několik týdnů později údajně tuto vědomou AI vypnul.
Mezitím OpenAI, tedy společnost, která vytvořila ChatGPT a která je nyní také partnerem Microsoftu, se snažila nezobrazovat svůj systém AI jako jakýkoli druh obecné inteligence nebo rané formy vnímajícího syntetického vědomí.
Výzkumníci Microsoftu svá tvrzení kvalifikovali podle Vice.com a poznamenali:
Naše tvrzení, že GPT-4 představuje pokrok směrem k AGI, rozhodně ještě stále neznamená, že i když je naprosto perfektní v tom, co dělá, nebo že se již hodně blíží tomu, že je schopen dělat naprosto cokoli, co může dělat člověk (což je jedna z těch obvyklých definic obecné AI – AGI; více o tom viz závěrečná část), nebo že již má svoji vnitřní motivaci a také cíle (což bývá často považováno za další klíčový aspekt v některých definicích AGI).
(„Microsoft nyní tvrdí, že GPT-4 již ukazuje ‚jiskry‘ opravdové obecné inteligence,“ 24. března 2023)
Ale celkový závěr článku byl nepochybný: pokrok ve vytváření AGI, jak se zdá, postupuje mnohem rychleji, než odborníci na AI ještě nedávno považovali za možné.
Navzdory tomuto dokumentu Microsoft odpověděl na žádost o komentář od Vice tak, že řekl, že se vůbec nezaměřuje na pokus o vytvoření pravé AGI:
Microsoft se nezaměřuje pouze na snahu dosáhnout AGI. Náš vývoj umělé inteligence je zaměřen hlavně na zesilování, rozšiřování a napomáhání lidské produktivitě a schopnostem. Vytváříme takové digitální platformy a nástroje, které namísto toho, aby fungovaly pouze jako náhrada lidského úsilí, tak mohou lidem dokonce pomoci s jejich kognitivní prací.
Microsoft nyní integruje funkce ChatGPT do své platformy Office 365 SaaS (Software-as-a-Service).
Člověk si musí pamatovat, že toto je jen ta AI, kterou nechávají veřejně viditelnou a lidé se o ní mohou učit: Jen Bůh ale ví, co již mají mimo oči veřejnosti a to možná dokonce již po velmi dlouhou dobu.
Přesto je zcela evidentní, že vše jde podle plánu, jak se zdá, nebo možná málo. V každém případě víme, že převzetí řízení společnosti umělou inteligencí je už tady a masy ho navíc i jistě také rády přijmou, protože to bude obrovský hit a součást chytrých měst.
[31] Proto budou jíst z ovoce své vlastní cesty a budou naplněni svými vlastními úklady. [32] Odvrácení prosté je zabije a blaho bláznů je zničí. [33] Kdo mě však poslouchá, bude bydlet bezpečně a bude zticha od strachu ze zla. Přísloví 1:31-33
[7] Kdo kdy vede válku na své vlastní svěřence? Kdo štípe vinici a nejí z jejího ovoce? aneb kdo pase stádo, a nejí mléka stáda? [8] Říkám to jako muž? nebo také zákon neříká totéž? [9] V zákoně Mojžíšově je totiž psáno: Nezašpulíš tlamu vola, který šlape obilí. Stará se Bůh o voly? [10] Nebo to říká úplně kvůli nám? Pro nás je bezpochyby psáno toto : aby ten, kdo orá, oral v naději; a aby ten, kdo mlátí v naději, měl účast na jeho naději. (1. Korintským 9:7-10).
Líbil se vám můj dnešní překlad?
PODPOŘTE prosím MYŠPULE SVĚT !
https://myspulesvet.org a video kanály Myšpule Svět jsou projekty investigativní občanské žurnalistiky financované výhradně ze soukromých a osobních zdrojů. Přispějete-li na jejich provoz a udržení přispějete dobré věci v boji za lidská práva a svobodu nás všech!
Finanční dar mi můžete poslat na KB čú.:27-1399760267/0100
do zprávy pro příjemce jen napište prosím: „dar Myšpuli“.
Děkuji