Prepper essentials: Co si zabalit do nouzové sady pro přežití a co dělat při výpadku proudu (blackout)

Jak jsem naznačila již ve svém včerejším článku, tak letošní zimu celé Evropě, Českou republiku nevyjímaje, hrozí reálné riziko krátkých, ale i dlouhodobých výpadků proudu, tzv.blackoutů. Na takovou situaci není vůbec od věci být, na rozdíl třeba od takové naší vlády, trochu připraveni. Při takovém celkovém výpadku proudu v nějaké oblasti očekávejte hlavně chaos a zmatek.

Vše co je na elektriku a nemá záložní zdroj tak přestane fungovat. Zastaví se tramvaje, metro, ekalátory, zhasnou semafory, zhasnou světla, zastaví se výtahy. Přestanou fungovat klimatizace i přímotopy. Přestane téct voda i odtékat odpad. Nebudou fungovat ani platební terminály, ani bankomaty, nevyberete si peníze a kartou nezaplatíte. Přestane fungovat internet, vypadnou sociální sítě i mobilní sítě. Nenatankujete si benzín a kvůli abnormálí dopravní situaci nebude možné opustit města, jedině pěšky nebo na kole.

Nastane chaos, někde rabování, začnou se kazit potraviny a nebude si je možné ani nakoupit. Jsem přesvědčena o tom, že jen skutečně málokdo je na takovou situaci skutečně připraven. A i z těch je jen málokdo připraven na situaci, že dojde k dlouhodobému výpadku v řádu několika dnůl, nedejbože pak dokonce týdnů. Co tedy dělat a jak se na takovou situaci připravit?

Říká se, že štěstí přeje připraveným. A jakmile to nastane, už bude cokoliv řešit mnohem složitější, ne-li dokonce úplně nemožné, než je tomu v době před kalamitou.

Před výpadkem proudu je proto důležité připravit si vše, co potřebujete, protože v momentě kdy skutečně zhasnou světla, můžete být snadno dezorientovaní a vaše rodina může docela dost zpanikařit.

Podstatné je vždy hlavně zůstat v klidu, mít po ruce pro všechny nějaké baterky a poslouchat zprávy, pokud nastane celkový výpadek proudu. Není od věci mít pro tuto eventualitu připravený nějaký rodinný krizový plán, se kterýmn´budou všichni seznámeni a toho se v případě skutečné nouze vždy držet.

Ujistěte se, že celá vaše rodina je obeznámena s vaším nouzovým plánem

Je skvělé mít v rodině byť jen jednoho skutečného preppera, ale věci budou mnohem snažší, když celá vaše rodina bude vědět, co dělat, když nastane krizová situace. Ujistěte se například, že každý přesně ví, kde má svoji baterku nebo lampu, aby se mohl bezpečně pohybovat až světla zhasnou.

Pokud jsou někteří členové rodiny v době, kdy vypadne proud, například v práci nebo ve škole, zavolejte jim dokud to ještě jde, a ujistěte se, že zůstanou na svém aktuálním místě, dokud nebude skutečně bezpečné odejít a vrátit se domů . Je také dobré stanovit si nějaké místo, které všichni dobře znáte a na které snadno trefíte, na kterém se budete moci v případě nouze, nebo výpadku mobilních operátorů, vždy v nějakou konkrétní předem dohodnutou hodinu všichni bezpečně sejít. Třeba každou sudou hodinu, na rohu paneláku kde bydlíte, u stanice metra, nebo tramvaje opodál vašeho bydliště, nebo tak něco.

Připravte si nějakou krabici s nouzovými zdroji světla a bateriemi

Připravte si svoji nouzovou „světelnou krabici“ s věcmi, které budete nutně potřebovat ve chvíli, kdy úplně ztratíte elektřinu. Zahrňte do ní takové položky, jako jsou přenosné lucerny, čelovky, baterky a další náhradní tužkové či jiné baterie.

Můžete také do své nouzové sady pro blackout zahrnout nějakou nouzovou vysílačku ideálně takovou tu s ruční klikou na dobíjení, pro sledování zpráv.

Důležité je, neskladovat baterky, lampy, čelovky a vlastně jakoukoliv elektroniku po delší dobu s bateriemi uvnitř. Časem by mohlo dojít k jejich vylití se dovnitř a ke zničení přístroje, či baterky. Mnohem lepší je, připevnit bateriové články k takovému zařízení vně, třeba montážní páskou. Baterie do příslušného zařízení tak budete mít po ruce, stejně jako když je máte uvnitř, ale nemůže dojít k žádnému poškození.

Určitě je dobré mít připravený takový náhradní zdroj světla (baterka, čelovka, lucerna) pro každého člena vaší domácnosti a to i s dostatečným množstvím náhradních bateriových článků.

Zásobte se svíčkami

Důležité je mít také nějaké svíčky, zápalky nebo zapalovače a rezervní plyn jako zálohu. Měli byste mít také robustní svécny nebo nějaké tlusté skleničky. abyste předešli nechtěným nehodám při ponechání zapálené svíčky bez dozoru v jakékoli místnosti.

Zkontrolujte si všechnu elektroniku

Většina domácností má elektroniku, kterou byste měli po výpadku proudu zkontrolovat , jako jsou stolní počítače, herní konzole, mobilní telefony nebo notebooky. K ochraně svých zařízení můžete použít tlumiče přepětí nebo být ze staré školy a po výpadku jednoduše jen každé z nich odpojit od sítě

Kupte dostatek paliva pro váš generátor

Není vůbec od věci, obzvláště žiijete-li v rodinném domku, nebo na venkově, pořídit si nějaký generátor. Pokud vlastníte takový generátor, zásobte se včas dostatečným množství paliva, abyste jej pak mohli v krizové situaci použít. Naučte se jej efektivně používat, startovat, vyměnte v něm startovací svíčky a olej a najděte si bezpečný způsob, kam pro něj uložit další palivo.

Je dobré mít ještě také jiné záložní zdroje energie

Jedna powerbanka nebude k nabití vašich zařízení stačit, pokud výpadek prouidu potrvá několik dní. Ujistěte se, že máte ještě nějaký záložní zdroj energie, jako je například solární generátor. Což je vlastně jen vysoce výkonná powerbanka, vyrábí se i několika kilowattové, kterou lze dobíjet solárními panely. Na trhu se cena 1 kW pohybuje okolo 15tis., známá značka je třeba Viking. Je dobré pořídit takové zařízení, které bude svoji kapacitou dostatečné pro několika násobné dobití mobilního telefonu, případně jiné potřebné elektroniky pro každého člena domácnosti. Jako nouzový generátor el.energie lze také použít nastartovaný automobil, do kterého si jen koupíte měnič napětí vhodný na použití s autobaterií. Měnič napětí z 12V nebo 24V na 220V s výkonem 0,8kW pořídíte v pohodě do tří tisíc CZK. K tomu je chytré mít navíc v kufru vašeho auta jeden prodlužovací kabel, dostatečně dlouhý a s několika zásuvkami

Proveďte kontrolu svého pozemku

Po výpadku proudu zkontrolujte hned bezprostřední okolí svého pozemku, zda-lui se vám někdo nesnaží způsobit nějaké potíže. Můžete také rovnou zkontrolovat, zda někdo z vašich sousedů třeba nepotřebuje pomoc. Udržování dobrých vzájemných sousedských vztahů je v krizové době extrémně důležité!

Vytvořte si včas nějaké zásoby jídla

Pokud nevíte, jak dlouho bude výpadek elektřiny trvat, udělejte si včas nějaké zásoby potravin. Zajistěte, aby potraviny ve vaší lednici a mrazničce vydržely co nejdéle, třeba tím, že omezíte počet otevření dveří lednice.

Potraviny by měly v kvalitní lednici vydržet minimálně čtyři hodiny, zatímco potraviny v mrazáku až 24 hodin. Pokud se něco rozmrzlo, zkontrolujte, zda je to bezpečné před vařením jíst.Užíváte-li pravidelně nějaké léky, myslete také na ně a domluvte se s lékařem, aby vám předepsal pár balení navíc do zásoby, právě pro takové případy. Každopádně není od věci mít po ruce dobře vybavenou domácí lékárničku, pár objinadel, náplastě, obvazy, desinfekci, léky na bolest, potlačující horečku, volně dostupná antialergika, nosní a oční kapky, atd.

Je také dobré pamatovat na možnost ohřevu jídla v době blackoutu. -obzvláště máte-li elektrickou varnou desku nebo elektrický sporák, pak budete zcela jistě potřebovat nějaký náhradní vařič, ideálně plynový. Pamatujte i na dostatečnou zásobu plynu navíc.

Spotřebujte potraviny podléhající rychlé zkáze v lednici a zásobách

Pokud budete čelit dlouhodobému výpadku proudu, tak samozřejmě jako první snězte nejprve to zboží, které se rychle kazí, jako jsou třeba mléčné výrobky, nebo čerstvé maso . Všechny konzervy a trvanlivé potraviny si nechte na později.

Zásobte se vodou, nebo mějte připravený plán kde ji v případě nouze seženete.

Dlouhodobější výpadek proudu může citelně ovlivnit, nebo dokonce zcela vyřadit z provozu vaší úpravnu vody, ale stejně tak i čističky odpadních vod ve vašem městě. Je proto vhodné mít i dostatečnou zásobu vody. Minimální množství by mělo být zhruba jeden galon na osobu a den, to je asi pět litrů vody. Máte-li domácí mazlíčky myslete i na ně. Je proto dobré, máte-li na to dostatečný prostor pořídit si dostatečnou zásobu balené pitné vody, nebo mít plán, kde vodu vezmete. Zjistěte si, kde máte nejbližší studánku nebo pramen pitné vody. Hned po vypuknutí blackoutu si napusťte všechny vhodné nádoby, co máte doma k dispozici, umyvadlo, vanu, dřez na nádobí, nějaký barel nebo jen prázdné PET láhve, dobré je mít třeba filtr na vodu a tablety na desinfekci vody, nebo třeba tzv.žlutou vodu (oxid chloričitý),která je účinný a bezpečný prostředek k vyčištění pitné vody

Osobní hygiena

I při dlouhodobém výpadku proudu je dobré myslet na osobní hygienu a na to, jak zůstat čistí. Na to mějte vyčleněnou nějakou užitkovou vodu zvlášť. Pozor také na odpadní vodu a splašky, budete-li bez proudu delší dobu obzvláště ve městech pak hrozí problémy v případě potřeby si tedy raději někde postavte venkovní latrínu, nebo si kupte chemické wc. Myslelte také na nějakou vodu navíc použitelnou pro úklid domácnosti, bude-li třeba.

Teplo

Nastane-li výpadek proudu v zimě, je potřeba mít vymyšlené nějaké náhradní topení, obzvláště v měststkých aglomeracích to však může být dost zásadní problém. Vhodné je mít připraveny nějaké teplejší přikrývky, nebo spací pytle. Vytopení místností lze pak docílit nejjednodušeji nějakým plynovým nouzovým topením, prodávájí se teplomety na plyn, různá plynová topítka na kemping, nebo rovnou plynová kamna, nejznámější jsou asi tzv. „Pohody“, které topí velmi slušně a pořídíte je okolo čtyřech tisíc korun + plynová láhev s propan-butanem 10kg náplň. Ta stojí okolo šesti set, záloha na láhev je dnes okolo 2500,- CZK. V nouzi nejvyšší dokonce můžete topit svíčkami, pak se to chce ale zabydlet jen v jedné místnosti v bytě, ideálně v nějaké menší a tu takto nouizově vytápět. Výborný nápad ohledně nouzového vytápění panelového bytu svíčkami jsem našla v jednom videu na YouTube, kde takto pomocí několika čajových svíček zahřívali trubky ústředního topení. To se skutečně díky nim zahřeje a malinko topí, ovšem k udržení nějakého minimálního tepelného komfortu je to po omezenou dobu skutečně použitelné.

Dobrá mysl, pohoda a zábava.

Když nejde delší dobu proud, venku je chaos, školy jsou zavřené, obchody taky a vy nemáte důvod moc vycházet z bytu, pak je důležité mít vymyšleno, co s takovým množstvím volného času, který náhle máte k dispozici, ale zcela jistě na to nejsgte připraveni. Právě proto je naopak dobré, se na takovou situaci malinko připravit předem a minimálně mít vymyšleno, co za takové situace budete dělat. Dobré pro ukrácení dlouhé chvíle jsou deskové společenské hry, nebo nějaké tradiční hry: Člověče nezlob se, Dáma, Mlýn, Halma, Mikádo, Domino a mnohé další, třeba Monopoly nebo Dostihy a sázky. K tomu nějaké akčnější hry, třeba takové Activity jsou výborné, super jsou také karetní hry. Pár dobrých knížek, omalovánky, prázdné papíry a pastelky a fixy a máte o zábavu na nějakou dobu docela dobře postaráno. Myslete na to, že velice důležité, a to za každé krize, je udržení jisté duševní pohody, celá rodina v depresi to vám v takovou chvíli rozhodně moc nepřidá. A čím déle taková krize trvá, tím je udržení si dobré nálady důležitější.

Další tipy a návody jak přežít krizové situace najdete na stránce Myšpule Survival Kit aneb podstatné je přežít!

Myšpule

Líbil se Vám dnešní článek?

PODPOŘTE PROSÍM MYŠPULE SVĚT !
https://myspulesvet.org
a video kanály Myšpule Svět jsou projekty investigativní občanské žurnalistiky financované výhradně ze soukromých a osobních zdrojů. Přispějete-li na jejich provoz a udržení přispějete dobré věci v boji za lidská práva a svobodu nás všech!


Finanční dar mi můžete poslat na KB čú.:27-1399760267/0100
do zprávy pro příjemce napište prosím: „dar Myšpuli“


Za jakoukoliv Vaši případnou podporu Vám s velkou pokorou a úctou děkuji! Vaše Myšpule

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s