Svět stojí na samém okraji propuknutí světové války, záminkou bude Ukrajina

Mediální web Al-Jazeera přinesla informace naznačující zjevně a prokazatelně možnost vypuknutí horké války

Al-jazeera před 12 hodinami (09:23 GMT)

Německý ministr označil situaci na Ukrajině za „nevypočitatelnou“, vyzývá k diplomacii

Je třeba vynaložit veškeré diplomatické úsilí k deeskalaci „extrémně komplikované“ situace kolem Ukrajiny, řekl německý ministr hospodářství.

Robert Habeck řekl novinářům ve Varšavě, že Rusko bude čelit tvrdým sankcím, pokud diplomacie selže.

„Říkám to, a jsem si vědom toho, že každá taková sankce má samozřejmě dopad na vlastní ekonomiku,“ dodal.

před 10 hodinami (10:43 GMT)

Berlínské rozhovory zatím nepřinesly „žádné výsledky“, říká Kreml

Kreml říká, že setkání vyjednavačů z Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie nepřineslo „žádné výsledky“ ve snaze vyřešit krizi ohledně Ukrajiny.

„Všichni jsme byli svědky toho, jak včerejší setkání politických poradců Normandské čtyřky skončilo absolutně bez výsledků,“ řekl v pátek novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odkazem na diskuse v Berlíně.

Peskov řekl, že někteří diplomaté „mají zjevně problémy se čtením velmi krátkého a extrémně jasného“ textu minské mírové dohody z roku 2015 mezi Kyjevem a Moskvou, jejímž cílem bylo ukončit válku na východní Ukrajině.

Před 6-8 hodinami několik států vyzvalo své občany k opuštění Ukrajiny, mimo jiné Velká Británie a USA, protože na Ukrajině hrozí bezprostřední nebezpečí vypuknutí horké války.

Spojené státy eskalovaly svá hrozivá varování před možnou ruskou invazí na Ukrajinu s tím, že by k ní mohlo dojít během několika dní.

V pátek poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan nařídil všem Američanům na Ukrajině, aby do 48 hodin odešli.

před 11 hodinami (20:50 GMT)

Biden, američtí spojenci znepokojení hromaděním ruské armády poblíž Ukrajiny, naléhají na diplomacii

Prezident Joe Biden uspořádal telefonát s vůdci amerických spojenců, kde vyjádřili obavy z nahromadění ruských vojenských sil kolem Ukrajiny a vyjádřili svoje přání diplomatického řešení krize, uvedl Bílý dům.

Lídři „znovu potvrdili svou podporu suverenitě Ukrajiny“, uvedl Bílý dům po páteční výzvě.

Mezi účastníky výzvy byli mimo jiné kanadský premiér Justin Trudeau, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, předseda Evropské rady Charles Michel, francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a premiér Spojeného království Boris Johnson.

před 11 hodinami (20:47 GMT)

Rusko tvrdí, že Západ šíří lži o svém plánu napadnout Ukrajinu

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že západní země s pomocí médií šířily nepravdivé informace když naznačují, že Moskva možná plánuje invazi na Ukrajinu.

Ministerstvo v prohlášení na svém webu také uvedlo, že se západní země se tímto způsobem snaží odpoutat pozornost od vlastních agresivních akcí.

před 12 hodinami (20:12 GMT)

Estonsko radí svým občanům, aby se vrátili z Ukrajiny

Estonské ministerstvo zahraničí doporučilo občanům, aby se vrátili z Ukrajiny a vyhnuli se raději dokonce i všem nezbytně nutným cestám do země, přičemž v prohlášení cituje „zvýšené riziko vojenské akce ze strany Ruska“.

před 12 hodinami (20:11 GMT)

Ukrajina žádá Rusko, aby do 48 hodin vysvětlilo své vojenské aktivity

Ukrajina požádala Rusko, aby během následujících 48 hodin vysvětlilo své aktivity na hranicích Ukrajiny a „na dočasně okupovaném Krymu“, uvedl ukrajinský ministr zahraničí.

„Podle Vídeňského dokumentu musí Rusko poskytnout podrobné vysvětlení o cílech, přesném umístění a datech ukončení svých vojenských aktivit, jakož i o určení, podřízenosti, počtu a typech vojenských formací, jakož i o typech použitého vybavení,“ řekl Dmytro Kuleba.

„Rusko má 48 hodin na odpověď. V případě absence odpovědi nebo její nedostatečnosti/irelevantnosti se Ukrajina obrátí na Rusko a další zúčastněné státy Vídeňského dokumentu, aby svolaly mimořádnou schůzi, na které bude muset Rusko poskytnout vysvětlení.

před 12 hodinami (20:07 GMT)

Macron bude v sobotu mluvit s Putinem ohledně Ukrajiny: Paříž

Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu promluví se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, uvedlo francouzské předsednictví.

Západní vůdci včetně Macrona, amerického prezidenta Joe Bidena a německého kancléře Olafa Scholze během pátečních krizových rozhovorů „potvrdili svou podporu suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny“, uvedlo francouzské předsednictví v prohlášení.


před 12 hodinami (19:59 GMT)

USA pošlou do Polska dalších 3000 vojáků, říkají úředníci

USA v nadcházejících dnech pošlou do Polska 3000 dalších vojáků, aby se pokusili pomoci uklidnit spojence v NATO, řekli čtyři američtí představitelé agentuře Reuters.


před 12 hodinami (19:54 GMT)

Bílý dům uvedl, že Rusko má nyní dostatek vojenské síly k zahájení invaze na Ukrajinu

Rusko má nyní dostatek sil k provedení velké vojenské operace proti Ukrajině a tak útok zaměřený na obsazení velkých částí této země může začít „každým dnem“, řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Sullivan na briefingu v Bílém domě řekl, že americké zpravodajské služby naznačují, že rychlý útok na ukrajinské hlavní město Kyjev je nyní skutečně možný.

Zůstává ovšem zatím nejasné, řekl Sullivan, zda již Putin definitivně vydal rozkaz k zahájení Ruské invaze.

„Nevidíme, že by k nám přišlo cokoli, co by nazančovalo, že bylo přijato konečné rozhodnutí, že byl vydán souhlas,“ řekl.


před 12 hodinami (19:48 GMT)

Bílý dům říká, že je „očekáván“ telefonát o Ukrajině mezi Putinem a Bidenem

Americký prezident Joe Biden by mohl brzy telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, uvedl Bílý dům.

„Očekával bych, že se prezident Biden telefonicky spojí s prezidentem Putinem, ale v tuto chvíli vám k tomu nemohu nic bližšího oznámit,“ řekl americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.


před 13 hodinami (19:44 GMT)

Ruská invaze možná před koncem zimních olympijských her, prohlásil Bílý dům

Ruská invaze na Ukrajinu je možná již před koncem zimních olympijských her v Číně 20. února, varoval Bílý dům.

Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan řekl, že to neznamená, že se ruský prezident Vladimir Putin již skutečně rozhodl k invazi, ale doporučuje opatrnost.

Řekl, že USA nyní vidí „velké riziko“ vojenské akce na Ukrajině a řekl, že USA naléhají na zachování klidu.


před 13 hodinami (19:41 GMT)

Bílý dům: Je čas odejít teď hned!

Podle poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivana v Bílém domě je riziko nyní „dostatečně vysoké“, a vyzývá, aby všichni Američané Ukrajinu okamžitě opustili.

„Riziko je nyní dostatečně vysoké a hrozba je natolik okamžitá, že obezřetnost vyžaduje, že nastal čas k tomu odejít hned,“ řekl Sullivan.

„Zatímco stále ještě existují komerční možnosti a komerční železniční a letecká doprava, dokud jsou silnice stále otevřené, tak prezident nebude ohrožovat životy našich mužů a žen v uniformách tím, že je pošle do válečné zóny, aby zachránili lidi, kteří mohli nyní odejít, ale rozhodli se, že neodejdou. Požádali jsme tedy své lidi, aby se zodpovědně rozhodli.

„Neříkáme, že bylo přijato rozhodnutí – že by konečné rozhodnutí přijal prezident Putin. Říkáme pouze, že máme dostatečně vysoké obavy na základě toho, co vidíme na místě,“ řekl Sullivan.

před 13 hodinami (19:33 GMT)

Ruský útok na Ukrajinu by pravděpodobně začal leteckým útokem, prohlásil Bílý dům

Ruský útok na Ukrajinu může začít každým dnem a pravděpodobně by začal leteckým útokem, řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Sullivan na briefingu v Bílém domě řekl, že každý Američan, který je stále ještě na Ukrajině, by měl rozhodně během příštích 24-48 hodin odjet, protože případný ruský letecký útok by velice ztížil odlety civilních letadel z Ukrajiny


před 13 hodinami (19:32 GMT)

Bílý dům vyzývá Američany, aby rozhodně opustili Ukrajinu během příštích 24 až 48 hodin

Bílý dům vyzval Američany, aby v příštích „24 až 48 hodinách“ rozhodně opustili Ukrajinu, a varoval, že USA nemůže zachránit civilisty, pokud Rusko Ukrajinu skutečně napadne.


před 13 hodinami (19:09 GMT)

Spojené království doporučuje svým občanům, aby okamžitě opustili Ukrajinu

Spojené království doporučilo britským občanům, aby opustili Ukrajinu hned, dokud jsou dostupné komerční prostředky. Nedoporučovalo také jakékoli další cestování do země.

Shromažďování ruských sil na ukrajinských hranicích již od ledna tohoto roku velice zvýšilo hrozbu vojenské akce, uvedla britská vláda.

před 14 hodinami (18:19 GMT)

Lotyšsko vyzývá své občany, aby ihned opustili Ukrajinu

Lotyšsko naléhalo na své občany, aby opustili Ukrajinu, s odkazem na prohlášení ministerstva zahraničních věcí, které siutaci nazvalo jako „vážnou hrozbou pro mezinárodní bezpečnost, kterou Rusko svými aktivitami představuje v blízkosti ukrajinských hranic, a existenci věrohodné hrozby eskalace“.

Oficiálně: Rusko zvýšilo počet kybernetických útoků na Ukrajinu

Zástupce šéfa ukrajinské Rady pro národní bezpečnost a obranu řekl, že počet kybernetických útoků na jeho zemi z Ruska se od loňského listopadu „ztrojnásobil“.

““Nyní jsou útoky ještě nebezpečnější, protože se zaměřují na naši kritickou infrastrukturu, včetně finančního a energetického sektoru,“ řekl Ruslan Demchenko pro The Associated Press.

Řekl, že rada zjistila, že se Rusko snaží skrýt stopy po svých útocích ve spřátelených evropských zemích a v USA – možná ve snaze vrazit klíny mezi spojence.


před 14 hodinami (17:47 GMT)

Norsko žádá své občany, aby okamžitě opustili Ukrajinu a zdrželi se cestování

Norsko doporučilo všem svým občanům, aby opustili Ukrajinu a zdrželi se cest do blízkých regionů Ruska a Běloruska, s odkazem na napjatou bezpečnostní situaci a hromadění armády v regionu.

„Vzhledem k vážné a nepředvídatelné bezpečnostní situaci na Ukrajině ministerstvo zahraničí nedoporučuje žádné cesty na Ukrajinu a vyzývá norské občany, aby zemi opustili,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Nedoporučuje také cestovat nebo zdržovat se do Ruska blíže než 250 km (155 mil) od ukrajinských hranic a všechny cesty do Běloruska s výjimkou hlavního města Minsku, dodala.


https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.498.1_en.html#goog_343469467

před 15 hodinami (17:27 GMT)

USA přesouvají letku F-16 z Německa do Rumunska

Americká armáda uvedla, že přesouvá letku bojových letounů F-16 z Německa do Rumunska, „aby tak posílila regionální bezpečnost“..

Aniž by upřesnilo, kolik F-16 bylo skutečně přesunuto, velení amerických vzdušných sil v Evropě uvedlo, že letadla dorazí v pátek na rumunskou leteckou základnu Fetesti, necelých 100 km (60 mil) od Černého moře, kde se připojí k Italským bojovým letounům, které jsou tam již nasazeny.

Letouny a posádky budou „úzce spolupracovat se spojenci v oblasti Černého moře, aby tak posílily regionální bezpečnost během současného napětí způsobeného hromaděním ruských ozbrojených sil u Ukrajiny,“ uvedlo v prohlášení americké velení, které sídlí v Německu.

https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.498.1_en.html#goog_876154655


před 15 hodinami (17:21 GMT)

Německo posílá do Litvy samohybné houfnice

Šest pokročilých dělostřeleckých systémů bude v pondělí odesláno do Litvy, aby posílily prapor NATO vedený Německem v zemi, uvedlo berlínské ministerstvo obrany

Samohybné houfnice, známé jako PzH 2000, budou naloženy na těžké transportéry a dopraveny do pobaltské země, uvedla ministryně obrany Christine Lambrechtová.

Německo také posílá do Litvy asi 350 dalších členů Bundeswehru a asi 100 vozidel v rámci přesunu svých vojsk

https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.498.1_en.html#goog_343469468


https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.498.1_en.html#goog_876154656


před 15 hodinami (16:53 GMT)

Izrael evakuuje příbuzné zaměstnanců své ambasády na Ukrajině

Izrael uvedl, že evakuuje příbuzné zaměstnanců své ambasády v Kyjevě, s odkazem na „vyhrocení situace“.

Ukrajina tvrdí, že lodní doprava přes Azovské moře je nyní opět otevřena

Rusko stáhlo svá dříve oznámená omezení pro lodě v Azovském moři spojená s námořními cvičeními v této oblasti, oznámil ukrajinský úřad pro námořní přístavy.

„Pohyb lodí doporučenými trasami do ukrajinských námořních přístavů v Azovském moři je otevřený,“ uvedla agentura ve zprávě.

Ukrajinští představitelé kritizovali ruská cvičení poblíž ukrajinského pobřeží a tvrdili, že přítomnost válečných lodí byla součástí „hybridní války“, která prakticky znemožnila plavbu v Černém a Azovském moři.

https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.498.1_en.html#goog_876154657


před 15 hodinami (16:49 GMT)

Šéfové amerických a ruských štábů spolu vedli telefonické rozhovory: oznámil Ifax

Náčelník generálního štábu Ruska Valerij Gerasimov a předseda Sboru náčelníků USA generál Mark Milley vedli telefonická jednání, uvedla agentura Interfax s odkazem na prohlášení ruského ministerstva obrany.

Agentura Ifax uvedla, že spolu jednali o mezinárodní bezpečnosti.


před 16 hodinami (16:40 GMT)


Britský ministr obrany řekl, že vojáci vyslaní na Ukrajinu na výcvik se brzy vrátí

Britský ministr obrany Ben Wallace řekl, že britští vojáci vyslaní na Ukrajinu za účelem výcviku se brzy vrátí a doufá, že jeho rozhovory s ruským ministrem obrany přispěly k deeskalaci patové situace.

V rozhovoru s novináři na britské ambasádě Wallace řekl, že ruská vláda mu řekla, že nemá v úmyslu napadnout Ukrajinu, a dal jasně najevo, že jakákoli invaze by měla tragické následky.

Řekl, že ruské síly rozmístěné poblíž Ukrajiny poskytly Moskvě řadu možností, včetně provedení invaze. Řekl, že je životně důležité nenechat prostor pro špatnou komunikaci nebo špatný výpočet.

https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.498.1_en.html#goog_876154660

Video Duration 02 minutes 21 seconds 02:21Ukraine crisis: Russia, Belarus begin major joint military drills


před 17 hodinami (15:34 GMT)

Japonsko vyzývá své občany na Ukrajině, aby okamžitě odešli

Japonské ministerstvo zahraničí vydalo doporučení vyzývající všechny státní příslušníky země, kteří se v současné době na Ukrajině nacházejí, aby okamžitě odešli.

Na Ukrajině je asi 150 japonských občanů, uvedl úředník ministerstva zahraničí.


před 17 hodinami (15:25 GMT)

Rusko je připraveno zahájit vojenské operace na Ukrajině, říká Norsko

Rusko je operačně připraveno provést širokou škálu vojenských operací na Ukrajině poté, co shromáždilo „více než 150 000 bojových jednotek“ poblíž svého souseda, říká šéf norské vojenské zpravodajské služby.

Rusové „mají vše, co potřebují, aby provedli vše, od menší invaze na východě po menší útoky tu a tam na Ukrajině nebo úplnou invazi, případně s okupací celé Ukrajiny nebo jejích částí“, viceadmirál Nils Řekl to Andreas Stensones při prezentaci výroční zprávy norských zpravodajských služeb o hodnocení hrozeb.

„Nyní je to jen na prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby se rozhodl, zda chce ve vojenských aktivitách pokračovat, nebo ne,“ dodal.

Rozmístění Ruských jednotek u hranic s Ukrajinou

Americký prezident Joe Biden uspořádá v 16:00 SEČ telefonát s transatlantickými vůdci, aby projednali ruské shromažďování vojáků kolem Ukrajiny, uvedl Bílý dům v prohlášení.

K Bidenovi se k výzvě připojí vůdci Kanady, Evropské unie, Francie, Německa, Itálie, Polska, Rumunska, Spojeného království a NATO.


před 18 hodinami (14:07 GMT)

INTERACTIVE- NATO members in Europe expand eastwards

Je tedy z výše uvedených informací z Al-Jazeera.com zcela zjevné, že k rozpoutání válečného konfliktu na Ukrajině skutečně dojde v několika následujících dnech. Válka na Ukrajině bude, hledá se pouze záminka. Američané válku potřebují, proto jí rozpoutají. Bohužel však pro nás, ta válka bude v Evropě, nikoliv na Americkém území. A je značně pravděpodobné, že budou nasazeny i jaderné zbraně. Je proto mimořádně důležité neustále situaci sledovat a být na to připraveni!

Zdroj: https://www.aljazeera.com/news/2022/2/11/nato-and-russia-clash-over-reinforcements-in-eastern-europe-live

Oslovil Vás dnešní článek? Podpořte prosím Myšpule Svět !

Přispějete-li na provoz a udržení přispějete dobré věci v boji za lidská práva a svobodu nás všech!

Finanční dar mi můžete poslat na KB čú.:27-1399760267/0100

do zprávy pro příjemce napište prosím: „dar Myšpuli“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s