Zpráva OSN: zabijácké AI bezpilotní drony lovily lidi

Zpráva Organizace spojených národů (OSN) odhalila, že bezpilotní bojová letadla a smrtící autonomní zbraňové systémy již loni bombardovaly rebely v Libyi.

Drony, které lze ovládat ručně, byly během střetnutí řízeny automaticky samy – pouze pomocí palubních kamer a AI strojového učení k nalezení a zacílení nepřátel.

Podle březnové expertní zprávy Rady bezpečnosti OSN pro Libyi byly kvadrokoptéry Kargu-2 rozmístěny v této severoafrické zemi v březnu loňského roku. K incidentu pak došlo během potyčky mezi libyjskou vládou a silami loajálními k Chalífovi Haftarovi, veliteli odtržené frakce Libyjské národní armády.

Kargu-2 zničí cíl výbušnou náloží

Drony „byly naprogramovány tak, aby zaútočily na vybrané cíle, aniž by vyžadovaly datovou konektivitu mezi jejich operátorem a municí.

Dron Kargu-2, vybavený výbušnou náloží, může být řízen na dálku lidským operátorem nebo pomocí své palubní kamery a umělé inteligence (AI) vyhledávat své cíle zcela autonomně. Jeho výbušná nálož při dopadu exploduje. (Související: Útok dronů: Armáda chce, aby miniaturní sebevražedný dron zabíjel ze vzdálenosti šesti mil. )

Kargu-2 má maximální rychlost asi 90 mph a vydrží ve vzduchu půl hodiny. Ve standardním režimu je ovládán přímo operátorem ze vzdálenosti až šesti mil. Když je cíl spatřen, dron se k němu přimkne a nebo se ponoří dovnitř a pak ho sebevražedně zničí výbušnou náloží. Koncepce je podobná munici, kterou používají speciální jednotky, i když Kargu-2 má mnohem větší hlavici.

Podle zprávy OSN drony Kargu-2 autonomně „pronásledovaly“ a „vzdáleně zlikvidovaly“ Haftarovy síly, když Haftar ustupoval.

Haftarovy síly „nebyly ani vycvičeny, ani motivovány k obraně proti efektivnímu použití této nové technologie a obvykle ustupovaly značně chaoticky nepořádku,“ uvádí dále zpráva. „Jakmile byli na ústupu, byli vystaveni neustálým útokům bezpilotních bojových vzdušných prostředků a smrtících autonomních zbraňových systémů.“

Informaci poskytl důvěrný zdroj, uvedl časopis New Scientist . Pokud by to bylo přesné, šlo by o první zaznamenaný incident, kdy autonomní dron zaútočil na lidi.

I když tentokrát nebyla potvrzena žádná úmrtí, tak zpráva dále uvádí, že podobné smrtící autonomní zbraně již způsobily „značné oběti“, když byly nasazeny proti personálu Haftarova pilotovaného raketového systému země-vzduch Pantsir S-1.

Riziko je příliš vysoké, aniž by lidé rozhodovali

Kritici smrtících autonomních dronů, jako je Kargu-2, tvrdí, že tato technologie je stále příliš nepřesná.

„Současné systémy založené na strojovém učení zatím nedokážou účinně rozlišit třeba farmáře od vojáka,“ napsal Zachary Kallenborn, specialista na vnitřní bezpečnost, v Bulletin of the Atomic Scientists . „Farmáři mohou držet pušku, aby bránili svou půdu, zatímco vojáci mohou použít hrábě, aby převrhli dělovou věž. I adekvátní klasifikace vozidel je obtížná.“

Podle Kallenborna je riziko autonomních bojových systémů ještě stále příliš vysoké na to, aby se dalo posoudit .

„Každá daná autonomní zbraň má pořád určitou šanci, že se nějak pokazí, ale tyto chyby potom mohou mít širokou škálu důsledků,“ napsal Kallenborn. „Autonomní zbraně s nejvyšším rizikem jsou ty, které mají vysokou pravděpodobnost chyby a zabijí mnoho lidí, když chyba nastane. Vynechme 357 magnum, to je jedna věc; Náhodné odpálení jaderné hlavice W88 je ale trochu něco jiného.“

Jack Watling, specialista na pozemní válku z think-tanku Royal United Services Institute, řekl New Scientist , že drony jsou v něčem jako v šedé zóně, pokud jde o regulaci zbraní s umělou inteligencí, protože pouze kontroloři dronů by se dozvěděli, zda byly ty stroje použíté k bojové akci v době svého útoku dálkově ovládané nebo autonomní.

„To neukazuje, že by autonomní zbraně nebylo možné regulovat,“ řekl. „Ukazuje se ale, že tato diskuse je i nadále naléhavá a důležitá. Technologie na nás nepočká.“

Kargu-2 může mít nyní schopnost rojení

STM, turecká společnost, která vyrobila Kargu-2, neodpověděla na žádost o komentář k obviněním zprávy. Společnost vyvíjí radary, satelity, autonomní systémy a další technologie v soukromém i vojenském sektoru.

The Drive v červnu loňského roku oznámil, že STM vyvíjí „schopnost rojení“ pro Kargu-2, která by umožnila 20 dronům pracovat v tandemu. (Související: Válka nové generace: DARPA testuje „roje dronů“, které bude řídit umělá inteligence, nikoli lidé. )

Operátor na zemi může ručně ovládat kterýkoli z dronů řady Kargu a používat jejich palubní senzory, které zahrnují elektrooptické a infračervené videokamery a laserový zobrazovací systém neboli LIDAR, k provádění obecného dohledu a identifikaci a sledování cílů.

Generální ředitel STM Murat Ikinci řekl tureckému listu Hurriyet , že Kargu má rozpoznávání obličeje, což naznačuje, že může vyhledávat konkrétní osoby . Je popisován jako navržený pro „antiteroristické a asymetrické válečné scénáře“.

Od incidentu zmíněného ve zprávě OSN byla libyjská vláda národní shody rozpuštěna a 10. března zde byl nastolen nový režim – vláda národní jednoty vedená předsedou Mohamedem al-Menfim a premiérem Abdulem Hamídem Dbeibehem.

Zdroj: https://dronewatchnews.com/2021-06-04-drones-without-remote-pilot-hunt-down-humans.html

Líbil se Vám dnešní článek?

PODPOŘTE PROSÍM MYŠPULE SVĚT !
https://myspulesvet.org
a video kanály Myšpule Svět jsou projekty investigativní občanské žurnalistiky financované výhradně ze soukromých a osobních zdrojů. Přispějete-li na jejich provoz a udržení přispějete dobré věci v boji za lidská práva a svobodu nás všech!


Finanční dar mi můžete poslat na KB čú.:27-1399760267/0100
do zprávy pro příjemce napište prosím: „dar Myšpuli“


Za jakoukoliv Vaši případnou podporu Vám s pokorou a úctou děkuji! Vaše Myšpule

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s