Plíživě přicházející potravinová krize by mohla být mnohem horší, než se očekává. Kdy začnou být prázdné regály i u nás?

Od roku 2020 se celý náš civilizovaný svět pomalu a neúprosně propadá do nebývale velké společensko-ekonomické krize. S ní souvisí mnoho „menších“ krizí jednotlivých hospodářských odvětví. Takže v mnoha zemích je již cítit například krize dodavatelských řetězců, o níž jsem již na Myšpule Světě jednou psala. A s ní souvisí i krize potravinová, kterou již nyní začínají intenzivně pociťovat spotřebitelé v USA, Austrálii a obchody se prý začínají vyprazdňovat i v nedaleké Velké Británii. A ačkoliv to tak zatím třeba nevypadá, tak by se mohlo velice snadno stát, že zanedlouho si nenakoupíme ani my tady u nás, v kotlince České. Předzvěstí tohoto scénáře by mohly být prudce stoupající ceny potravin, které jste již pravděpodobně zaznamenali všichni. Ono stačí srovnat obsah nákupního košíku za 500,- Kč před dvěma roky a dnes. Dnes toho nakoupíte tak půlku, za stejné peníze. A obávám se, že bude brzy podstatně hůř. Zatím vše vypadá ok, v obchodech je zboží zatím dostatek. Mainstreamoivá média a propagandistická ČT24 se tváří, že se nic neděje, lidé nakupují pořád stejně, jen za stejné peníze toho mají méně, obchody jsou plné… Ale je tomu skutečně tak? Docela si poslední dobou těchto věcí všímám a již několikrát jsem si všimla, že ačkoliv na první pohled to vypadá jako vždy, tak zboží je v obchodech o trochu méně. Některé položky jsou častěji nebo dokonce trvale vyprodané. A tento trend neustává, což je neklamnou známkou toho, že ta opravdová krize je již doslova za rohem. A zprávy ze zahraničí také nevypadají příliš optimisticky, některá objektivnější, tedy alternativní média, přínáší informace, které bychom mohli dokonce označit za alarmující. Takový web jako je endoftheamericandream.com, který svým čtenářům říká věci bez příkras a na rovinu, tak v článku Micheala Snydera ze 23.ledna 2022 uvádí toto:

Právě teď začíná být zjevný nedostatek určitých položek v obchodech s potravinami po celých Spojených státech a zásoby potravin jsou celkově po celém světě dnes velmi omezené. Opakovaně jsme varovali, že je to jen začátek, ale neuvědomili jsme si,kam až to zašlo dokud jsme nedostali e-mail od jistého zasvěceného pracovníka z jedné rodinné farmy, se kterým jsme si v průběhu let dopisoval. Zeptali jsme se ho, jestli by s námi mohl veřejně sdílet některé své informace, a on souhlasil pod podmínkou, že v článku neuvedeme jeho jméno.

Podle tohoto farmářského skutečného zasvěcence tak letos skutečně dramaticky zvýšené náklady na hnojiva znemožní mnoha farmářům ziskově pěstovat kukuřici. Následuje výňatek z e-mailu, který nám nedávno poslal do redakce…

„Věci pro rok 2022 se jeví značně zajímavé (a děsivé). Vstupní náklady na základní potřeby jako je hnojivo, kapalný dusík a semena jsou letos na trojnásobku či dokonce čtyřnásobku starých cen. Letos se výsadba prostě nevyplatí. Opakuji, že ekonomika za těchto podmínek nebude fungovat. Naším plánem je letos vypustit asi 700 akrů kukuřice a přeměnit je na pole se sójovými boby (která potřebují méně hnojiv a navíc máme také dostatek slepičího hnoje). Ovšem hádejte co se stalo? No nejsme zdaleka jediní, kdo má takové plány. Už teď je na trhu citelný nedostatek sójových semen, tak uvidíme, jak to nakonec ještě dopadne. Jak to tak vidím, tak později v letošním roce přijde velký nedostatek obilí, a to zejména kukuřice. A to si myslím, že jsme docela malá farma. A co teprve lidé na středozápadě, kteří mají 10 000 akrů kukuřice? Tohle nedopadne dobře.“

Jakmile jsme tu zprávu obdrželi, odepsali jsme mu několika dalšími otázkami, které nás zajímali.

V reakci na to své komentáře situace ještě více rozšířil v následujícím e-mailu… Co se týče zemědělství, tak vidím, že se situace neustále zhoršuje. Základní věci jako jsou hnojiva a kapalný dusík se cenově ztrojnásobily až zečtyřnásobily. Ano, ceny komodit sice také rostou, ale to rozhodně nepokryje tyto nově mohutně zvýšené vstupní náklady. Jsme v NC, takže i když rozhodně ne tolik jako na středozápadě, tak ale stále pěstujeme nějaké obilí. Středozápad bude mít samozřejmě také jako my vyšší vstupní náklady. U kukuřice například obvykle spotřebuje asi 600 liber hnojiva na akr plus asi 50 galonů kapalného dusíku. Farmy které mají mnoho akrů budou potřebovat hodně peněz. Sójové boby si berou na vstupních nákladech mnohem méně. Plán pro nás ale pochopitelně i pro většinu ostatních farem tady je drasticky snížit akry na pěstování kukuřice a přejít na sójové boby. Problém je, že je zjevný nedostatek sójových semen, protože ostatní mají stejný plán. Měli jsme to štěstí, že jsme si předem nakoupili dostatek osiva na to, abychom to dokázali. Nicméně většina lidí, zejména mladších farmářů nebo farmářů, kde to je vše, co dělají, pravděpodobně nemá dost peněz na to, aby se takto připoravili. Jak to vidím já, tak brzy přijde citelný nedostatek kukuřice. Domnívám se, že by možná mohl být nějaký přebytek sójových bobů, ale pamatujte si, že to může záviset na dostupnosti semen. Myslím si také, že existují i ​​jiné alternativy, možná oves nebo ječmen. Trh s kukuřicí je ale samozřejmě mnohem větší. Myslete na krmivo pro zvířata a etanol. Myslím pro zvířata, sójové boby se dnes také používají, ale je to směs. Co se stane s producenty zvířat, kteří jsou zcela závislí na kukuřici za rozumnou cenu? Jen nechápu, jak by tohle vůbec mohlo ještě skončit dobře. Chci tím říct, i kdybychom skončili s velkým množstvím sójových bobů, dokonce i s nadbytkem, pak pro to máte malý odbytový trh. Nevím. Prostě není moc historických zkušeností, na kterých by se dala jakákoli přesnější predikcde založit. Jen vidím, že současný stav poškozuje jak pěstitele obilí, tak chovatele zvířat a také to vše povede k většímu nedostatku komodit na trhu a k významnému nárůstu cen pro spotřebitele, kteří kupují konečné produkty.

Byli jsme ohromeni, když jsme to poprvé četli.

Kukuřice je totiž jedním ze základních pilířů veškerého našeho zásobování potravinami (myšleno v Americe, u nás je obdobnou komoditou pšeničná mouka, brambory, řepa apod.)

Když totiž zajdete v USA do obchodu s potravinami a začnete číst složení různých produktů, tak velmi rychle zjistíte, že kukuřice je v té či oné podobě snad ve všem, co tam prodávají

Jak tedy bude amerika vypadat, pokud skutečně dojde k vážnému nedostatku kukuřice?

Nechceme na to ani pomyslet.

Ceny hnojiv se samozřejmě nezvašují pouze tady ve Spojených státech. Také v Jižní Americe vysoké ceny hnojiv nejspíše úpoměrně dramaticky ovlivní produkci kávy

Christina Ribeiro do Valle, která pochází z dlouhé řady pěstitelů kávy v Brazílii, letos zaplatí za hnojivo, které potřebuje, trojnásobek toho, co stálo ještě vloni. Spolu s nedávným suchem, které tvrdě zasáhlo její úrodu, to znamená, že paní do Valle, které je letos 75, bude vyrábět jen zlomek své kávy značky Ribeiro do Valle, z nichž větší část šla na export.

Hnojiva je citelný nedostatek. „Letos zaplatíte, pak zapíšete své jméno na jejich čekací listinu a dodavatel to dodá, až to bude mít,“ řekla.

Pokud rádi pijete po ránu kávu, tak již brzy za tuto libůstku zaplatíte mnohem více, než jste platili dosud.

V Africe by ceny hnojiv dokonce mohly mít za následek až „o 30 milionů metrických tun méně vyprodukovaných potravin“

Poptávka po hnojivech v subsaharské Africe by mohla v roce 2022 klesnout dokonce až o 30 %, uvádí mezinárodní nezisková organizace International Fertilizer Development Center. To by ovšem znamenalo až o 30 milionů metrických tun méně vyprodukovaných potravin, což podle centra odpovídá zhruba potravinovým potřebám 100 milionů lidí.

„Nižší používání hnojiv bude nevyhnutelně zatěžovat produkci a kvalitu potravin, což ovlivní jak samotnou dostupnost potravin, tak ale i příjmy venkova, a hlavně živobytí chudých,“ řekl Josef Schmidhuber, zástupce ředitele divize obchodu a trhů Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství.

Kde na světě dnes získáme dostatek jídla, abychom nahradili „potravinové potřeby 100 milionů lidí“?

Tohle je již víc než vážné. V podstatě se tu připravuje půda pro takovou historickou globální krizi , před kterou jsme neúnavně varovali .

Mnoho Američanů předpokládalo, že i kdyby zbytek světa trpěl, tak že my budeme imunní.Nyní je však po celé zemi rozšířený citelný nedostatek zboží a potravin v obchodech a Wall Street Journal právě nyní zveřejnil významný článek nazvaný „Zásobování potravinami v USA je pod tlakem, od rostlin po regály obchodů“ .

Takže to se ve světě dnes opravdu děje. Ve Washingtonu DC jsou dokonce obyvatelé instruováni, aby „koupili, co potřebujete, a nechali něco pro ostatní“ … Také v Německu vláda doporučila občanům, aby si nakoupili zásoby jídla. Stejné doporučení svým občanům dokonce dala i komunistická Čína. V USA se můžete dočíst doporučení jako je třeba toto:

„Pokud se chystáte do obchodu s potravinami připravit se na zimní počasí, kupte si, prosím, jen to, co skutečně potřebujete, a nechte něco také pro ostatní! Možná jste si již všimli prázdných regálů v některých obchodech kvůli problémům národního dodavatelského řetězce, ale skutečně není potřeba kupovat více, než byste si běžně kupovali.“

To, co by bylo ještě před pár lety nepředstavitelné, se nyní skoro denně dostává do novinových titulků. Ohroženy samozřejmě nejsou jen naše zásoby potravin. Victor Davis Hansen výstižně poznamenal , že celá Amerika je nyní v procesu přicházejícího cekového „kolapsu systémů“…

V moderní době, stejně jako ve starém Římě, již utrpělo několik národů „zhroucení systémů“. Termín popisuje náhlou neschopnost kdysi prosperujících populací pokračovat v tom, co jim zajistilo tak dobrý život, jak jej znali do té doby.

Obyvatelstvo najednou nemůže ani koupit, nebo dokonce ani najít, své kdysi bohaté potřeby. Mají pocit, že jejich ulice již nejsou bezpečné. Zákony se nevymáhají nebo jsou vymáhány nespravedlivě. Každý den nějaké věci přestanou fungovat. Vláda se ze spolehlivé stává náhle vrtošivou, ne-li dokonce vysloveně nepřátelskou.

Mimochodem, nepřiponá vám to něco? Nepociťujeme tyto zatím možná nepatrné náznaky, i my tady u nás v České republice?

Spousta lidí ale nakonec bude rychlostí změn zaskočena. Věci se posouvají dnes tak rychle kupředu, že je opravdu těžké s tím vším udržet krok, pokud tomu nevěnujete velkou pozornost.

Nyní, když jstme se seznámili s informacemi uvedenými v tomto článku, nechoďme prosím opět do teplé postele snít si ten růžový mainstreamový sen o demokracii a západním standartu. Protože toto bohužel není žádné cvičení. Opravdu stojíme na pokraji hluboké propasti a život by se snadno mohl stát noční můrou a důrazně na vás apeluji abyste se podle toho ve vlastním zájmu zařídili a hlavně jednali.

Domnívám se, že je dnes skutečně užitečné nakoupit si, dokud to ještě jde (a zatím ještě alespoň za trochu rozumné peníze, čemuž bude jako první konec) a je co. Již brzy se může poměrně reálně stát, že již nebude ani za co, ale ani co, že už to prostě nepůjde. A odhadnout, jak dlouhé takové krizové období může být, se dá jen velice obtížně. Mám nakoupeno na tři měsíce. Přesněji řečeno, na tři poměrně skromné měsíce, své zásoby neustále „otáčím“ tedy ujídám a dokupuji čerství, čimž udržuji dobu trvanlivosti zásob. Mít doma určitou zásobu základních potravin, kávy, mouky, cukru, rýže, luštěnin, sušeného mléka a podobně se totiž může velice brzy ukázat jako poměrně užitečné.Protože jakmile TO skutečně přijde, tak už bude na vše pozdě a chcete-li si i v dnešní pohnuté době udržet jakousi svoji svobodu a nezávislost, je nezbytné být připraveni. Doporučuji ale mít zásoby alespoň tak na půl roku, ty tři měsíce jsou totiž skutečně dost málo. Víceo tom, jak se připravit na období krize naleznete v sekci Myšpule Světa – Myšpule survival kit – podstatné je přežít na tomto odkaze.

A návod jak na nákup zásoby potravin najdete v tomto videu:

Oslovil Vás tento článek? Přispějte, prosím, na udržení a provoz tohoto webu!

Přispějete-li na náš provoz a udržení přispějete dobré věci v boji za lidská práva a svobodu nás všech!

Finanční dar mi můžete poslat na KB čú.:27-1399760267/0100

do zprávy pro příjemce napište prosím: „dar Myšpuli“

Zdroj: https://endoftheamericandream.com/a-farming-insider-has-warned-me-that-the-coming-food-shortages-are-going-to-be-far-worse-than-we-are-being-told/

One thought on “Plíživě přicházející potravinová krize by mohla být mnohem horší, než se očekává. Kdy začnou být prázdné regály i u nás?”

  1. Právě jsme byly nakoupit v Lidlu v Kladně – Rozdělov. Potěšující bylo, že i s námi tam bylo celých 6 lidí bez hadru ma hubě! Méně potěšující je, že každý den je vše o trošku dražší a všeho je o trošku méně. A to již není subjektivní pocit, ale objektivní realita…

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s