Masivní přetížení čínských a amerických „cargo“ přístavů. Nastává krize globálního zásobovacího řetězce?

(NaturalNews.com) V současnosti dochází k obrovskému přetížení nákladních přístavů po celém světě. Tato katastrofa postihuje také Čínu, její přístavy jsou právě nyní plné zboží, které čeká na vybalení a přepravu. Moře okolo těchto čínských přístavů jsou naopak plná lodí, které čekají na vyložení obsahu svých kontejnerů.

Kontejnerová přeprava přes čínské přístavy tvoří až 40 procent všech světových kontejnerových obchodů. V Číně je také první a třetí nejrušnější lodní kontejnerový přístav na světě: přístavu Šanghaj a přístavu Ningbo-Zhoushan.

To znamená, že jakékoliv, tedy i mírně nepřirozené výkyvy úrovně přetížení v těchto největších přístavech světa mají vždy globální důsledky, zejména proto, že mnoho z primárních obchodních tras Číny vede do severní Evropy a na americké západní pobřeží. (Související: Problémy s dodavatelským řetězcem, prudce rostoucí ceny potravin způsobují zkázu americké ekonomice #EmptyShelvesJoe .)

Podle údajů, které na začátku tohoto měsíce získala technologická společnost dodavatelského řetězce Project44, bylo přibližně 386 lodí ukotveno venku nebo na terminálech v Šanghaji a Ningbo-Zhoushan. To vše ovšem ještě navíc k odhadovaným až 228 nákladním lodím a 45 kontejnerovým plavidlům, která nyní v těchto dvou přístavech kotví.

Počet lodních přepravních kontejnerů v Šanghaji a Ningbo-Zhoushan, které zmeškají své plánované odjezdy, ukazuje na velikost tohoto problému. Až 41 procent přepravních kontejnerů v Šanghaji má dnes zpoždění. Pro Ningbo-Zhoushan je toto číslo 36 procent.

K tomuto problému však dnes dochází v nákladních přístavech po celé zemi. V hongkongském přístavu, osmém nejrušnějším kontejnerovém přístavu na světě, má dnes zpoždění až 37 procent přepravních kontejnerů.

„Pokud dojde ke zpoždění nákladu kvůli kapacitě plavidla, posunutí rezervací, plavbám „na prázdno“ atd., vznikají přepravním společnostem dodatečné náklady v podobě přístavních poplatkůů, které zpětně přispívají ke zvýšení sazeb za přepravu,“ píše expert na dodavatelský řetězec z „Project44“.

„Zpoždění způsobená nedovezením nákladu včas také posléze ovlivňují navazující modely výroby a dodávky zboží v cílových přístavech, protože zákazníci, kteří čekají na suroviny pro výrobu nebo maloobchodní zboží pro koncové spotřebitele, nemohou dostat své zboží včas.“ Což je při dnešním způsobu výroby podle japonského modelu „just in time“ značný problém.

Josh Brazil, viceprezident marketingu ve společnosti Project44, popisuje současná krizová místa v dodavatelském řetězci jako „globální problém“.

„Můžeme očekávat, že tyto narůstající nevyřízené položky napříč čínskými výrobci a přístavy zhorší vznikající nerovnováhu a problémy v amerických a evropských přístavech,“ říká Brazílie.

Mezi problémy čínských přístavů patří také například pandemie wuhanského koronaviru (COVID-19) v zemi . Přístavy mají také během prvního říjnového týdne výrazně méně pracovníků kvůli čínskému Zlatému týdnu, týdennímu státnímu svátku Číny oslavujícímu vznik komunismu

Přístavy Šanghaj a Ningbo-Zhoushan byly navíc také nuceny v polovině září uzavřít na tři dny kvůli dopadu tajfunu Chanthu. Pokračující energetická krize v Číně způsobená nedostatkem uhlí a přísným přídělem elektřiny komunistické vlády je další brzdou snahy o odlehčení přetížených přístavů.

„Jak je stále obtížnější dostat zásoby z výrobních hal ke koncovým spotřebitelům, konkurence o přepravní kapacitu se bude vyhrocovat,“ říká Brazil. „V tuto chvíli téměř každý pocítí bolest “ Výzva nespočívá ani tak v dosažení úplné inventury – která ta loď odplula – ale více v přizpůsobení se a plánování budoucích poruch.“

Americké přístavy také zažívají intenzivní přetížení

Situace ve Spojených státech není o mnoho lepší. Před několika týdny bylo oznámeno, že v zálivu San Pedro u pobřeží dnes již kotví rekordních 73 lodí ze dvou největších amerických přístavů – Port of Los Angeles a Port of Long Beach . Společně tvoří přibližně 40 procent všech přepravních kontejnerů mířících do USA

Tyto nákladní lodě nebyly schopny zakotvit a začít vykládat svůj náklad, protože americké přístavy byly zcela zaplněny přepravními kontejnery.

Ve středu 13. října oznámil prezident Joe Biden plán pokusit se zmírnit zátěž, kterou zažívají přístavy Los Angeles a Long Beach. Jedná se především o donucení provozovatelů přístavů a ​​společností jako FedEx, UPS, Walmart a Home Depot prodloužit provozní dobu, někdy až na 24 hodin denně.

Přístav Long Beach již v září přešel na tento druh nonstop provozního plánu. Port of Los Angeles ve středu oznámil, že je následuje. Po tomto oznámení následovaly podobné proklamace ostatních výše uvedených společností, že rozšíří svou provozní dobu, aby mohly provádět dodávky zboží kdykoli během dne.

Samotné navýšení provozní doby přístavů však krizi dodavatelského řetězce nevyřeší.

Masivní nedostatek pracovních sil trápí Ameriku nyní znamená pro spoustu průmyslových odvětví značný problém. Chybí například řidiči dálkových kamionů. To vše společně negativně ovlivní, jak rychle mohou být otevřeny přístavy Los Angeles a Long Beach pro čekající lodě.

Bílý dům také oznámil, že nebude poskytovat provozovatelům přístavů žádné federální finanční prostředky, které by jim pomohly platit mzdy jejich pracovníkům, z důvodu, aby udrželi tyto přístavy otevřené po delší dobu. To by mohlo potenciálně způsobit potíže s mocnou Mezinárodní dlouhodobou a skladovou unií, která zastupuje tisíce pracovníků v přístavech a ti nemusí být ochotni pracovat, pokud přístavní orgány nemají prostředky na jejich vyplacení.

„Dodavatelský řetězec je v podstatě v rukou soukromého sektoru, takže potřebujeme, aby soukromý sektor zrychlil a pomohl tyto problémy vyřešit,“ říká úředník námořní správy.

Globální krizi dodavatelského řetězce zasáhly nejen přístavy Los Angeles a Long Beach. Jedna zpráva uvádí, že v docích v přístavu Savannah, čtvrtém největším přístavu v zemi, je naskládáno až 80 000 vyložených přepravních kontejnerů.

Přečtěte si ještě více o tom, jak krize dodavatelského řetězce ovlivňuje celý svět, v nejnovějších článcích na MarketCrash.news .

Zdroj: naturalnews.com

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s