Článek Arsenia Toleda zveřejněný na webu weaponstechnology.news 12.ledna 2023.
Od té doby, co koncem února začala ruská speciální vojenská operace na Ukrajině, tak Spojené státy značně na tomto konfliktu vydělaly a to hlavně masivním zvýšením prodeje zbraní do Evropy .
V reakci na konflikt odehrávající se tak blízko jejich hranic, tak mnoho evropských zemí představilo své plány na zvýšení výdajů na své armády . Samotné Německo schválilo plán modernizace své armády ve výši 100 miliard dolarů pro aktuální fiskální rok. Výdaje na obranu v celé Evropě klesají od konce studené války způsobené rozpadem Sovětského svazu v roce 1991.
Nedávné události věci mění.
„Jedná se rozhodně o největší nárůst výdajů na obranu v Evropě od konce studené války,“ řekl Ian Bond, ředitel zahraniční politiky londýnského think-tanku Center for European Reform.
Bond dodal, že ruská speciální vojenská operace na Ukrajině otřásla evropskými národy a jejich lidmi, „kteří si již po celé generace zvykli na mír“. Dodal ještě, že mnoho Evropanů „se v podstatě přesvědčilo, že válka na kontinentu se stala nemožnou“.
„Probouzejí se dnes s tím, že je to nejen velmi možné, ale že se to dokonce již děje a děje se to jen pár kilometrů od nich,“ dodal.
Hlavním příjemcem těchto zvýšení výdajů na obranu jsou pochopitelně USA, které vyrábí a vyváží více zbraní než kterákoli jiná země na světě. Od roku 2017 do roku 2021 prodali američtí výrobci již zbraně za přes 39 procent peněz z odhadovaných 210 miliard dolarů ročně vynaložených na celosvětové prodeje zbraní. (Související: Biden požaduje, aby američtí daňoví poplatníci odevzdaly další miliardy pro Ukrajinu poté, co USA zinscenovali „ruský“ raketový útok, který zabil dva lidi v Polsku .)
Většina ze všech nedávných evropských výdajů na obranu jde právě do Ameriky
Více než polovina všech narůstajících vojenských výdajů byla vynaložena na platby americkým výrobcům zbraní.
Nizozemsko je tím nejvěrnějším zákazníkem amerického obranného průmyslu. Od roku 2017 do roku 2021 utratila nizozemská vláda 95 procent svých vojenských výdajů za zbraně vyrobené v Americe , podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru.
Za Nizozemskem hned následuje Norsko s 83 procenty, Spojené království se 77 procenty a nakonec i Itálie se 72 procenty.
Celkový dovoz zbraní do Evropy vyskočil od roku 2017 do roku 2021 o 19 procent. Všechny tyto informace jsou z období ještě před nedávným nákupem zbraní na kontinentu, což pravděpodobně tedy znamená, že podíl výdajů na obranu, které jdou americkým výrobcům zbraní, ještě pravděpodobně vzrostl.
Podle Williama Hartunga, vedoucího výzkumného pracovníka Quincy Institute for Responsible Statecraft, tak od nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu připadalo na evropské země přibližně 33 miliard dolarů ze všech „nabídek“ zbraní, které američtí výrobci obrany obdrželi. Poskytnutí takové nabídky je považováno za počáteční fázi vyjednávání o zbraních. Těchto nabídek bylo učiněno za 21 miliard dolarů jen od zahájení ruské speciální vojenské operace.
Některé z nejnovějších dohod mezi vládou a vládou zahrnují Finsko , Litvu, Belgii a dokonce neutrální Švýcarsko .
Finská vláda v reakci na konflikt na Ukrajině zvýšila svůj obranný rozpočet o 1,77 miliardy dolarů. Další nedávný nákup oznámilo ministerstvo zahraničí , které právě schválilo nákup raket vzduch-vzduch a vzduch-země v hodnotě 323,3 milionů dolarů.
Litva také kupuje vícenásobné raketometné systémy HIMARS a řízené vícenásobné raketové odpalovací systémy v hodnotě 495 milionů dolarů. Belgie kupuje rakety vzduch-vzduch za 380 milionů dolarů pro svou flotilu bojových letadel americké výroby.
Poslední nákup ze Švýcarska se týká 72 mobilních odpalovacích systémů země-vzduch MIM-104 Patriot Advanced Capability-3 pro posílení jeho pozemních schopností protivzdušné obrany. Tento nákup stál odhadem 700 milionů dolarů .
„To vše je do značné míry způsobeno ruským útokem na Ukrajinu a rovněž uvědoměním si v Evropě, že zásoby zbraní a munice se za posledních 30 let značně snížily,“ řekl Bond.
Zdroj: https://weaponstechnology.news/2022-12-01-us-arms-sales-europe-skyrocketed-ukraine-conflict.html
Líbil se Vám dnešní článek?
PODPOŘTE PROSÍM MYŠPULE SVĚT !
https://myspulesvet.org
a video kanály Myšpule Svět jsou projekty investigativní občanské žurnalistiky financované výhradně ze soukromých a osobních zdrojů. Přispějete-li na jejich provoz a udržení přispějete dobré věci v boji za lidská práva a svobodu nás všech!
Finanční dar mi můžete poslat na KB čú.:27-1399760267/0100
do zprávy pro příjemce napište prosím: „dar Myšpuli“
Za jakoukoliv Vaši případnou podporu Vám s pokorou a úctou děkuji! Vaše Myšpule