Poté, co do médií řekl, že Ukrajina „to celé začala“, tak Putin naznačil, že bude nadále pokračovat v útocích na její energetickou infrastrukturu, uvedl web thedrive.com v článku od Howarda Altmana
Ruský prezident Vladimir Putin s drinkem v pravé ruce ve čtvrtek ve Velkém sále Kremlu prohlásil, že pokračující baráže proti ukrajinské energetické infrastruktuře, po nichž se ocitly miliony lidí v mrazivém počasí bez elektřiny a vody, jsou jen reakcí na útok na Kerčský most z 8. října– důležitý most za 4 miliardy dolarů spojující Rusko s Krymským poloostrovem, který má Rusko pod svoji kontrolou již od roku 2014).
Putin si stěžoval na tento a na několik dalších incidentů, ze kterých viní Ukrajinu, a řekl, že již bude naprosto ignorovat mezinárodní kritiku – která zahrnuje tvrzení, že jeho plán na odstranění ukrajinské energetické infrastruktury je „válečným zločinem“, jak tvrdil předseda amerického sboru náčelníků Mark Milley a mnozí další . A učinil poněkud nejasný slib, že bude i nadále pokračovat v těchto útocích, které začaly již 10. října.

„Právě teď je hodně humbuku o našich úderech proti energetické infrastruktuře sousední země,“ řekl Putin po předávání cen. „Ano, děláme to, ale kdo to celé začal? Kdo udeřil na Krymský most? Kdo vyhodil do povětří elektrické vedení jaderné elektrárny Kursk? Kdo nedodává vodu Doněcku? Neposkytnutí vody milionovému městu je aktem genocidy. Nikdo o tom ještě neřekl ani slovo. Vůbec nic. Úplné ticho. Stejně jako my uděláme nějaký krok, udělejte vy něco jako odpověď. Hluk a praskání začínají být slyšet z celého vesmíru. To nás ovšem nezastaví v dokončení našich vojenských cílů.“
Přestože Putin přiznal, že při aktu pomsty způsobil tolik utrpení (a zapomněl na skutečnost, že to bylo Rusko, kdo napadlo Ukrajinu na prvním místě), taková tvrzení byla dříve Kyjevem zpochybněna.
„Máme informace a důkazy, že tento útok byl předem naplánován již před 10. říjnem a před výbuchem Kerčského mostu,“ řekl The War ukrajinský generálmajor Kyrylo Budanov, šéf svého národního ředitelství obranného zpravodajství (GUR) . Zóna 28. října.
„Právě použili výbuch Kerčského mostu jako záminku, jako ospravedlnění pro ty masivní útoky na Ukrajinu. Ale jak říkám, bylo to předem naplánované již dávno před tím vším.“
Poslední vlna útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu přišla 5. prosince . Nejvíce škod tehdy utrpělo černomořské přístavní město Odesa, uvedli ukrajinští představitelé pracující na opravě postižených energetických systémů.
„Po ostřelování 5. prosince nejvíce utrpěl energetický systém města a okolních osad,“ napsal ve čtvrtek zástupce vedoucího kanceláře prezidenta Kyrylo Tymošenková na svém kanálu na Telegramu. „Dnes pracujeme zde na místě. Pracovníci energetiky odvedli skvělou práci. Situace je stabilizovaná a v blízké budoucnosti se vrátíme k plánovaným harmonogramům dodávek elektřiny.“
Ve středu večer, řekla, že „specialisté našli způsob, jak znovu připojit Oděsu a Oděský okres k síti! Vyřešila se také otázka zásobování vodou a kanalizace téměř ve všech obcích regionu. Práce samozřejmě pokračují a to ne jen tady, ale po celé zemi.“
„Rusové hledají způsob, jak mezi obyvatelstvo zasít paniku a nespokojenost. To ale nedovolíme,“ řekla Tymošenková. „Pracujeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, abychom překonali všechny následky ruských útoků.“
Poslední události na UIkrajině
Na bojišti se ukazuje, že Rusko nejen že stále pokračuje v útocích na Bakhmut v Doněcké oblasti, ale že také stále zvyšuje tlak na ukrajinské jednotky pomocí vojenských protiútoků v Charkovské a Luhanské oblasti. Zde jsou některé klíčové poznatky z nejnovějšího hodnocení Institutu pro studium války :
- Ruský prezident Vladimir Putin nastavuje podmínky pro vleklou dobyvační válku na Ukrajině.
- Putin využívá ruskou Radu pro lidská práva k upevnění moci a zároveň odmítá principy mezinárodního práva v oblasti lidských práv.
- Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl komentáře podporující předchozí hodnocení ISW, že operační pauza v zimě 2022-2023 by byla ve prospěch Ruska.
- Ruské síly použily drony Shahed-136 na Ukrajině poprvé za tři týdny.
- Ruské snahy tlačit Bělorusko, aby se zapojilo do války na Ukrajině, může způsobit třenice v běloruské armádě.
- Ruské síly pravděpodobně zvyšují tempo svých protiútoků ve východním Charkově a západní Luhanské oblasti.
- Ruské síly pokračovaly v útočných operacích v oblastech Bakhmut a Avdiivka-Doněck City.
- Ruské síly pokračovaly v obranných operacích a přeorientování svých sil ve východní Chersonské oblasti.
- Nezávislé zdroje ruských médií uvedly, že mobilizační snahy budou pokračovat navzdory prohlášením ruských představitelů o opaku.
- Ruské okupační úřady pravděpodobně přemění Mariupol v Doněcké oblasti na týlovou vojenskou a logistickou základnu pro ruské síly.
Ve čtvrtek se objevily další zprávy o útocích na ruské cíle hluboko na ukrajinském území, které země okupuje.
Tři silné exploze následované 15 menšími se podle předsedy okupační vojenské správy tohoto města údajně odehrály na letecké základně v okupovaném přístavním městě Azovském moři Berdjansk.
„Podle dostupných informací to způsobilo rozsáhlý požár,“ uvedla zpravodajská organizace Ukraine Today . „Na místo odjely téměř všechny sanitky a hasičské vozy, které byly ve městě.“ Není jasné, jaké, pokud nějaké škody byly vůbec způsobeny, ale tu základnu s největší pravděpodobností používají Rusové ke skladování munice, nikoli letadel.
Objevil se také nárok na útok na krymské přístavní město Sevastopol, domov ruské černomořské flotily.
„Během rána sestřelila loď Černomořské flotily nad mořem dron,“ uvedl ve čtvrtek na svém televizním kanálu Telegram Michail Razvozhaev, okupační guvernér Sevastopolu. „Naše armáda se jako vždy chovala dobře.“
Sevastopol, asi 140 mil jihovýchodně od nejbližších ukrajinských sil, je častým cílem ukrajinských útoků dronů na dlouhé vzdálenosti .

Když už tu mluvíme o útocích na dlouhé vzdálenosti, tak Rusko tvrdí, že americký výrobce Raytheon pomohl Ukrajincům vylepšit tryskové drony ze sovětské éry, které Ukrajina podle svých slov nedávno použila k útoku na dvě ruské letecké základny, Engels a Dyagilevo, což mělo za následek poškození nejméně jednoho Tu-22M3 Backfire- C a podle všeho i na Tu-95MS Bear-H , o kterém si můžete přečíst zde . Ruští představitelé a nejméně jeden ukrajinský představitel již dříve připisovali tyto výbuchy ukrajinským dronovým útokům, přičemž Moskva uvedla, že se jednalo o použití typů ze sovětské éry, s odkazem na proudový Tu-141 Strizh, původně vyrobený jako průzkumný UAV . . Pravděpodobně byly ještě také použity i menší Tu-143.
Ve čtvrtek ruští představitelé obvinili Raytheon, že na začátku tohoto roku provedl vylepšení těchto dronů.
„Na činnostech se podíleli odborníci z kyjevské Luch Design Bureau a Raytheon Technologies Spojených států,“ uvedla ruská oficiální tisková agentura TASS s odkazem na Konstantina Gavrilova, vedoucího ruské delegace na vídeňské rozhovory o vojenské bezpečnosti a kontrole zbrojení. „Dron byl přeměněn na bojovou zbraň s dosahem až 1000 kilometrů, schopnou vynést vysoce výbušnou hlavici o hmotnosti až 80 kilogramů a používat k zaměřování americký globální polohovací systém (GPS),“ řekl Gavrilov. TASS.
Rusko neposkytlo žádný důkaz na podporu těchto tvrzení. Požádali jsme společnost Raytheon o komentář a tento příběh aktualizujeme o jakoukoli odpověď, kterou společnost poskytne.
Gavrilov také tvrdil, že NATO vědělo o útocích předem.
„Provokace proti ruským strategickým letištím Dyagilevo a Engels, na kterých se podílely proudové bojové drony Tu-141 Strizh, mohly vytvořit vážné hrozby pro jadernou bezpečnost,“ řekl podle agentury TASS Gavrilov na plenárním zasedání Fóra OBSE pro bezpečnostní spolupráci . „NATO vědělo o přípravách nedávných ukrajinských útoků na ruská vojenská letiště. Okamžitě jsme na ně reagovali masivním úderem na ukrajinský vojenský velitelský systém, objekty obranného průmyslu a související energetické lokality. Nikdo by neměl pochybovat o tom, že co se stane pokaždé, když Ukrajina bude pokračovat v teroristických útocích.“
Požádali jsme NATO o vyjádření a tento příběh aktualizujeme o jakoukoli odpověď, kterou nabídne.
Tento týden Německo dodalo na Ukrajinu dalších 20 obrněných transportních vozidel DINGO Mine Resistant Ambush Protected (MRAP), čímž se celkový počet takových MRAP, které Berlín dodal Kyjevu, zvýšil na 50, uvádí německé ministerstvo obrany . Německo také dodalo další dva transportéry tanků M1070 Oshkosh, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 12. Německo také plánuje dodat 18 kolových samohybných houfnic RCH 155 mm na Ukrajinu.
Když už tu mluvíme o německých dodávkách zbraní na Ukrajinu, tak Spojené státy „před časem signalizovaly federální vládě, že schválí dodávku německých hlavních bitevních tanků Leopard 2 na Ukrajinu“, uvedly začátkem tohoto týdne německé noviny Frankfurter Allgemeine . „Dva zdroje s přístupem k důvěrným informacím ze dvou zemí řekly FAZ, že bezpečnostní poradce amerického prezidenta Jake Sullivan již v říjnu informoval kancléřova poradce pro zahraniční politiku Jense Plötnera.“
Noviny uvedly, že „zdroj uvedl, že Sullivan řekl Plotnerovi po telefonu, že Amerika by uvítala, kdyby Německo dodalo Leopard 2, ale že by tak mělo učinit z německé iniciativy. Amerika nežádá Německo, aby takové dodávky provedlo. Druhý zdroj uvedl, že Sullivan signalizoval Plotner v říjnu řekl, že je „v pořádku“, pokud Německo dodá.
USA nepožadují, aby Německo poslalo tanky Leopard 2 na Ukrajinu, říká ministerstvo zahraničí.
„Necháme to na Němcích, aby rozhodli, nebudeme je požadovat,“ uvedla mluvčí Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová v prohlášení poskytnutém The War Zone . „Oceňujeme bezpečnostní pomoc, kterou Německo poskytlo Ukrajině, včetně dělostřelectva MLRS, protivzdušné obrany a munice.“
Marie-Agnes Strack-Zimmermann, předsedkyně výboru pro obranu německého parlamentu, v tweetu uvedla, že souhlas USA s takovým krokem „by mi byl potvrzen během mé návštěvy ve Washingtonu ve všech mých diskusích na ministerstvu zahraničí, v Kongresu a v. Senát. Naši partneři očekávají, že Německo dostojí svým povinnostem. Nesmíme opustit Ukrajinu. Potřebujete tanky.“
Také Slovensko ve čtvrtek oznámilo, že Ukrajině poskytne nový balíček pomoci v hodnotě více než 11 milionů dolarů, který rovněž zahrnuje munici, oblečení a další podporu.
Ukrajina také získává pomoc od cizinců, aby ji pomohli odminovat, v tomto případě díky vysloužilému Zelenému baretu Ryanu Hendricksonovi.
Bez ohledu na pomoc, kterou Ukrajina obdržela tak pokračuje v inovacích na bojišti. Účet Ukraine Weapons Tracker OSINT uvedl, že ukrajinští vojáci proměnili pickup Ford F-150 Raptor na improvizovaný raketový systém s více odpalovacími zařízeními (MLRS) namontováním 12trubkového odpalovacího zařízení s použitím 80mm raket S-8KO obvykle odpalovaných z taktických letadel.
Ukrajinští vojáci zřejmě také instalovali dva podvozky leteckých raket UB-32 57 mm na podvozek bojového vozidla pěchoty BMP-1, čímž se z něj stal mobilní raketomet.
Ukrajinští odstřelovači budou mít nyní o něco snazší střelbu, protože mají k dispozici některé špičkové zbraně, jako je třeba odstřelovací puška Accuracy International Arctic Warfare a nebo odstřelovací puška Sako TRG-42 .
Ruští mobilizovaní záložníci se ovšem mezitím zjevně musí spokojit pouze s nevyhovujícím provizorním vybavením, jako jsou například špatně vybavené zdravotní soupravy.
Vlivný, dobře propojený ruský kanál „Rybar“ Telegram ve čtvrtek nabídl přímočaré hodnocení podmínek, kterým tyto mobilizované jednotky čelí.
„Viděli jsme jak pozitivní stránky (mnoho chlapů je dobře oblečených, normálně ozbrojených, velitelé mají situaci pod kontrolou, nálada je bojovná), tak negativní (u některých jednotek vládne chaos ve vedení, výpadky dodávek, absolutní nedostatek komunikace, nízká úroveň motivace personálu),“ uvedl Rybář. „Podle našich subjektivních pozorování je více dobrého než špatného. Některé případy nedbalosti a idiocie jsou ale přímo nehorázné. Známe například situaci, kdy několik vojáků umrzlo v období, kdy přišly mrazy. Na 9. měsíce Severního vojenského okruhu, po všech těch chybách, které se udělaly (a v LPR vědí, jak v měsíci mrazu přejít řeku, napochodovat asi 30 km v letních botách a přijít o celé roty ze zápalu plic), jsou takové situace nepřijatelný.“
Jinak ovšem zůstává bitva o Bakhmut pouze velkým krvavým průšvihem, jak zdůrazňuje posádka Sky News , složená z ukrajinských jednotek.
A přestože se vojáci snaží ukrýt v zákopech, drony jsou zde všudypřítomnou hrozbou, v tomto případě shazují munici na ruské vojáky.
Zatímco drony přidaly v zákopových bojích vojákům novou vrásku na čele, tak některé jiné věci se od první světové války příliš nepohnuly do předu.
A vždy jde o smrt shůry, jak například ilustruje tento nedatovaný záběr z ukrajinského MiGu-29.
A konečně jsme nedávno sdíleli video, jak se ukrajinský voják cvičí v tanci Pikachu, něco, co asi vyvolá spoustu online ohně od různých nenávistníků. Ukrajinci se nestydí a jako mistři informačních propagandistických operací to ve videu na Twitteru dokazují.
Líbil se Vám dnešní článek?
PODPOŘTE PROSÍM MYŠPULE SVĚT !
https://myspulesvet.org
a video kanály Myšpule Svět jsou projekty investigativní občanské žurnalistiky financované výhradně ze soukromých a osobních zdrojů. Přispějete-li na jejich provoz a udržení přispějete dobré věci v boji za lidská práva a svobodu nás všech!
Finanční dar mi můžete poslat na KB čú.:27-1399760267/0100
do zprávy pro příjemce napište prosím: „dar Myšpuli“
Za jakoukoliv Vaši případnou podporu Vám s pokorou a úctou děkuji! Vaše Myšpule