Několik miliard geneticky upravených komárů bylo schváleno k vypuštění do Florida Keys

Americký alternativní web blacklistednews přinesl včera, tedy 6.května 2022 článek o dalším nebezpečném experiementu s geneticky modifikovanými organismy na půdě USA. Vlastně můžeme být rádi, že si to tentorát američané testují alespoń u nich doma a ne, tak jak to mají ve zvyku, třeba na nás, nebo na nic netušících Ukrajincích jako tomu bylo v případě odhalených vojenských laboratoří američanů na Ukrajině. A nebo jako tomu bylo v případě těch jejich zázračných byť trochu vražedných Covido vakcín rovnou na celém světu…

Článek od Sustainable Pulse na blacklistednews.com přeložila Myšpule

Americká opozice vůči geneticky upraveným (GE) komárům se stále zvyšuje). Odborníci také nadále značně pochybují o účinnosti a bezpečnosti použití těchto geneticky modifikovaných komárů. Přesto v březnu 2022 Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) schválila uvolnění dalších miliard takových komárů v Kalifornii a na Floridě. Začátkem tohoto týdne floridská státní agentura také schválila několik miliard dalších GE komárů k vypuštění do oblasti Florida Keys.

Florida schválila vypuštění miliard GMO komárů do volné přírody

I s údajným ohledem na potenciální rizika pro veřejné zdraví, přetrvávající nezodpovězené vědecké otázky a nedostatečné množství veřejných dat, tak schválilo floridské ministerstvo zemědělství a spotřebitelských služeb (FDACS) ve středu prodloužení dvouleté zkušební doby společnosti Oxitec, která zahrnuje vypuštění několika miliard dalších geneticky upravených (GE) komárů do oblasti Florida Keys – jedné z ekologicky nejcitlivějších oblastí Floridy.

Schválení FDACS přichází v zápětí po rozhodnutí americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), která uděluje britské biotechnologické společnosti Oxitec dvouleté prodloužení jejího povolení k experimentálnímu použití geneticky modifikovaných organismů ve volné přírodě. Bylo schváleno vypuštění GE verze druhu Aedes aegypti v okrese Monroe na Floridě.

„FDACS měl také požadovat, aby Oxitec přestal prohlašovat za ‚důvěrné obchodní informace‘ jejich získaná data o účincích vypouštění komárů na lidské zdraví a životní prostředí,“ řekla Jaydee Hanson, ředitelka pro politiku Centra pro bezpečnost potravin. „Ve Španělsku, když Oxitec zadržoval data, tak španělská vláda ihned řekla Oxitecu, aby okamžitě zveřejnil zdravotní a environmentální účinky jejich geneticky upraveného hmyzu. Florida by měla pochopitelně udělat totéž. Navíc FDACS neměl povolit druhé velké vypuštění GE druhů, aniž by zveřejnil údaje z prvního pokusu a nechal je přezkoumat nezaujatými vědci z oboru.“

Schválení FDACS přišlo navzdory nevyřešeným obavám o veřejné zdraví a životní prostředí vznesené vědci, odborníky na veřejné zdraví a ekologickými skupinami ohledně potenciálních dopadů uvolnění. Údaje z floridského polního pokusu o vypuštění geneticky upravených komárů v oblasti Florida Keys v roce 2021 stále nebyly zveřejněny ani zkontrolovány nezávislými vědci.

„Všichni bychom měli mít velké obavy z EPA, která s tímto schválením zapomene na své druhé jméno, tedy na ochranu.“ Naše důvěra veřejnosti je zneužívána nedostatkem vědecké transparentnosti společnosti Oxitec a žádným nezávislým vědeckým výzkumem od EPA, který by jasně ukázal, že tento experimentální hmyz nevytváří nekonečně více problémů, než nakonec vyřeší,“ řekl Barry Wray, ředitel Florida Keys Environmental Coalition. EPA se chovala, jako by byla v obchodním partnerství se společností Oxitec, nebrala vůbec v úvahu historii této společnosti a navíc umožnila jejich lobbistovi setkání s bývalým správcem EPA, Pruittem. „Je naprosto neetické a odporné vypouštět volně do přírody tyto geneticky modifikované komáry.“

Oxitec tvrdí, že jeho polní pokusy s komáry GE jsou určeny ke snížení populace komárů Aedes aegypti – jednoho z druhů, který může přenášet žlutou zimnici, horečku dengue, chikungunya a Zika. Potenciální dopady GM komárů na veřejné zdraví však mohou být skutečně problematické. Studie Yale University v Brazílii zjistila, že komáři GE se rozmnožili pářením s místními Aedes aegypti, což vedlo k hybridním variantám komárů žijících ve volné přírodě, kteří mohou být agresivnější, obtížněji eradikovatelní a mohou nakonec výrazně zvýšit právě šíření nemocí přenášených komáry.

Bohužel EPA veřejně nesdílela celou svou analýzu veřejného zdraví a také údaje o alergenicitě a toxicitě byly odstraněny z veřejných dokumentů. Klíčová environmentální hodnocení EPA byla také nedostatečná a nevyžadovala vědecké testy s použitím pokusů v laboratorních podmínkách před jejich uvolněním do životního prostředí.

„Špatně provedená, tajnůstkářská věda a nedostatek transparentnosti jsou opět odměněny schválením zkorumpovanými vládními úředníky, kteří naprosto ignorují hlasy dotčených vědců ale i těch, kterých se to nejvíce týká.“ řekla Dana Perls, programová manažerka programu Emerging Technology ve společnosti Friends of the Earth. „Nejprve v Brazílii a nyní na Floridě vládní agentury zcela minuly své poslání a cíl své práce a prosazovaly zájmy soukromé korporace nad veřejným zájmem, zdravím a ochranou ekosystémů.“

EPA také schválila nový kalifornský polní pokus pro okresy Fresno, Tulare, San Bernadino a Stanislaus – což jsou zdejší hlavní zemědělské regiony obývané převážně zemědělskými dělníky a zranitelnými komunitami s nízkými příjmy. Kalifornské ministerstvo pro regulaci pesticidů je připraveno rozhodnout, zda schválí povolení společnosti Oxitec pro experiment pod širým nebem v okrese Tulare v Kalifornii. Pokud budou experimenty schváleny, mohly by být během dvou let v Central Valley, počínaje rokem 2022, vypuštěny další miliardy GM komárů.

Zdroj: https://www.blacklistednews.com/article/82514/several-billion-more-geneticallyengineered-mosquitoes-approved-for-release-into-florida.html

Líbil se Vám tento článek? Podpořte mě!

PODPOŘTE MYŠPULI A SVĚT VÁM ZA TO BUDE VDĚČNÝ !

https://myspulesvet.org a video kanály Myšpule Svět jsou zcela soukromé projekty nezávislé investigativní občanské žurnalistiky financované výhradně z osobních zdrojů a Vašich darů, bez kterých by byli dlouhodobě neudržitelné. Přispějete-li na jejich další provoz přispějete dobré věci v boji za lidská práva a svobodu nás všech!

Finanční dar mi můžete poslat na KB čú.:27-1399760267/0100

do zprávy pro příjemce napište prosím: „dar Myšpuli“

Za Vaši případnou podporu Vám s pokorou a úctou děkuji!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s