Rusko prohlásilo vysokého diplomata české ambasády za osobu nežádoucí – personu non grata a vyhostilo ho ze země.

Zprávy z druhé strany, očima „nepřítele“ aneb vše to, co se v západním mainstreamu nikdy v životě nedozvíte… Ruský web izvestija.ru přinesl 13.dubna 2022 informaci o vyhoštění vysokého českéhoi´ diplomata ze země.

Rusko prohlásilo vysokého diplomata českého velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osobu – personu non grata. Ruské ministerstvo zahraničních věcí to oficiálně oznámilo 13. dubna 2022.

„Českému velvyslanci byla předána nóta ministerstva, která jako odpověď oznamuje persona non grata vysokého diplomata českého velvyslanectví v Moskvě, kterému bylo nařízeno opustit území Ruské federace do konce dne 16.dubna 2022 “ uvedlo ministerstvo.

Kromě toho došlo v Praze k rozhodujícímu protestu v souvislosti s oznámením persona non grata jak u ministra, tak ale i u poradce ruského velvyslanectví.

Rána pro diplomatický sbor: Ruská federace bude reagovat na vyhoštění svých diplomatů z Evropy Západní země prohlásily několik stovek zaměstnanců ruských zahraničních misí za osoby nežádoucí – persony non grata

České ministerstvo zahraničí takto za nežádoucího uznalo jednoho ruského diplomata dne 29. března 2022. Zaměstnanec ambasády RF musel Českou republiku opustit do 72 hodin. Důvodem vyhoštění bylo údajné napojení diplomata na speciální a bezpečnostní služby. Moskva opakovaně poukazovala na to, že mnohé západní země pravidelně používají takto za vlasy přitaženou záminku k nepřátelským diplomatickýcm akcím proti Rusku..

Již večer před tím Rusko vyjádřilo svůj silný protest v souvislosti s rozhodnutím chorvatských úřadů proti vyhoštění 24 zaměstnanců ruské ambasády v Záhřebu. Chorvatský ministr zahraničí a evropských záležitostí Gordan Grlich-Radman již dříve uvedl, že země hodlá odvolat některé ruské diplomaty ze země a to na znamení solidarity s NATO a Evropskou unií .

Dne 7. dubna mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zakharová uvedla, že všechny země, které nyní vyhostily ruské diplomaty , tak brzy obdrží drsnou odpověď ze strany RF na tuto svoji aktivitu a že bude výhodná pro Moskvu. Poznamenala k tomu dále, že západní státy si nedovolí zcela uzavřít ruská velvyslanectví na svých územích, protože chápou, „že v takovém případě by viděli na svých ambasádách v Rusku jen visací zámek ze stodoly“.

Evropské země v posledních dnech vyhostily desítky ruských diplomatů kvůli Moskvy na ochranu Donbasu. Od konce března Lotyšsko , Estonsko , Slovinsko , Portugalsko , Norsko , Rumunsko , Francie , Česká republika , Belgie , Nizozemsko , Španělsko , Itálie , Dánsko , Německo , Řecko a Rakousko .

Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Kreml se k vyhoštění ruských diplomatů zeměmi EU staví negativně. Podle jeho názoru jde o velice krátkozraký krok, který pouze ještě více zkomplikuje komunikaci mezi zeměmi a povede k recipročním krokům.

Zdroj: https://iz.ru/1320289/2022-04-13/rossiia-obiavila-personoi-non-grata-starshego-diplomata-posolstva-chekhii

Líbil se Vám tento článek? Podpořte mě!

PODPOŘTE MYŠPULI A SVĚT VÁM BUDE VDĚČNÝ !

https://myspulesvet.org a video kanály Myšpule Svět jsou zcela soukromé projekty nezávislé investigativní občanské žurnalistiky financované výhradně z osobních zdrojů a Vašich darů, bez kterých by byli dlouhodobě neudržitelné. Přispějete-li na jejich další provoz přispějete dobré věci v boji za lidská práva a svobodu nás všech!

Finanční dar mi můžete poslat na KB čú.:27-1399760267/0100

do zprávy pro příjemce napište prosím: „dar Myšpuli“

Za Vaši případnou podporu Vám s pokorou a úctou děkuji!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s