Aktualizace situace na Ukrajině. Lavrov obviňuje USA z protiruské propagandy. Situace houstne.

Ruský ministr zahraničí obviňuje Washington z vedení protiruské „propagandy“ v hovoru se svým americkým protějškem Blinkenem.

Zpravodajský web skupiny Al-Jazeera přinesl aktualizaci situace na Ukrajině z pera Linah Alsaafina a Umuta Urase.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil právem USA ze snahy vyvolat konflikt na Ukrajině a obvinil Washington z vedení „propagandistické kampaně“ proti Moskvě v telefonátu se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem.

Mezitím ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že varování před ruskou agresí vyvolává „paniku“ hned poté, co americký poradce pro národní bezpečnost opět varoval před hrozící ruskou invazí.

Ministerstvo zahraničí USA již dříve nařídilo zaměstnancům svého nouzového velvyslanectví na Ukrajině, aby opustili zemi uprostřed stále rostoucího napětí. Řada zemí, včetně Spojeného království, následovala tento příklad.

před 48 minutami (17:50 GMT)

Biden a Putin spolu mluvili déle než hodinu: řekl Bílý dům

Hovor mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho kremelským protějškem Vladimirem Putinem o ruských jednotkách shromážděných vedle Ukrajiny skončil podle Bílého domu po hodině a dvou minutách.

„Telefonický hovor prezidenta Bidena s ruským prezidentem Putinem byl dokončen ve 12:06“ (17:06 GMT), řekl úředník Bílého domu. Jejich rozhovor začal v 16:04 GMT.


před 2 hodinami (17:06 GMT)

Rusko tvrdí, že vyhnalo americkou ponorku ze svých vod

Ruské námořní plavidlo zahnalo americkou ponorku z ruských vod v Pacifiku poté, co ponorka ignorovala ruský rozkaz k vynoření, uvedla agentura Interfax s odkazem na ruské ministerstvo obrany.

Ruské ministerstvo si povolalo amerického přidělence obrany poté, co si stěžovalo, že americká ponorka vstoupila do jeho vod, uvedla agentura RIA.

Ponorka byla spatřena poblíž Kurilských ostrovů v sobotu brzy ráno, když Rusko provádělo běžné námořní cvičení se svou tichomořskou flotilou, a bylo jí nařízeno okamžitě se vynořit, uvedlo ruské ministerstvo.


před 2 hodinami (16:37 GMT)

Macron a Putin spolu mluvili 90 minut: řekl Elysejský palác

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl ruskému vůdci Vladimiru Putinovi, že upřímná jednání jsou podle Elysejského paláce neslučitelná s eskalací napětí ohledně Ukrajiny.

Při cestě francouzského prezidenta do Moskvy počátkem tohoto týdne diskutovali Macron a Putin o způsobech, jak pokročit v implementaci Minských dohod a také o podmínkách zachování bezpečnosti a stability v Evropě.

Rozhovor trval téměř 90 minut, řekl Elysejský palác.


před 4 hodinami (15:05 GMT)

Již také Slovensko doporučuje svým občanům vyhnout se cestování na Ukrajinu

Slovensko podle ministerstva zahraničí doporučilo svým občanům, aby se vyhnuli cestám do sousední Ukrajiny, a stahuje rodinné příslušníky slovenských diplomatů ze svého velvyslanectví v Kyjevě a také z konzulátu v západním městě Užhorod.

Člen EU a NATO Slovensko totíž sdílí téměř 100 km dlouhou hranici s Ukrajinou na východě.

„Rozhodnutí je založeno na vyhodnocení nejnovějších sdílených zpravodajských informací, které hovoří o dalším zhoršování bezpečnostního prostředí a eskalaci napětí,“ uvedl mluvčí ministerstva.


před 3 hodinami (15:40 GMT)

USA stahují z Ukrajiny téměř všechny své zbývající vojáky: uvedl Pentagon

Washington stahuje téměř všechny své zbývající vojáky z Ukrajiny, oznámil Pentagon, protože napětí roste kvůli možné ruské invazi do této východoevropské země.

Ministr obrany Lloyd Austin „nařídil dočasné přemístění 160 členů Floridské národní gardy“, kteří v zemi „radili a mentorovali ukrajinské síly“, uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby v prohlášení.

Vojáci – o kterých Kirby řekl, že jsou stahováni „s ohledem na bezpečnost a zabezpečení našeho personálu především“ – budou přemístěni „jinam do Evropy“.


před 4 hodinami (15:06 GMT)

Putin a Macron probírají ukrajinskou krizi telefonicky: zprávy

Vladimir Putin a jeho Emmanuel Macron diskutovali o ukrajinské krizi v telefonickém hovoru, který trval hodinu a 40 minut, uvedla agentura Interfax s odkazem na Kreml.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k jejich telefonátu neuvedl žádné další podrobnosti.

před 4 hodinami (14:43 GMT)

Tisíce lidí pochodují v Kyjevě proti ruské hrozbě

Několik tisíc Ukrajinců se dnes shromáždilo v centru Kyjeva, aby ukázali jednotu uprostřed obav z ruské invaze, když ukrajinský vůdce řekl lidem, aby nepropadali panice, a zmírnil to, co podle něj byl pouze „přehršel bezútěšných válečných předpovědí“, které byly zveřejněny v médiích.

Ukrajinci pochodovali centrem Kyjeva v davu, skandovali „Sláva Ukrajině“ a nesli ukrajinské vlajky a transparenty s nápisy „Ukrajinci se postaví na odpor“ a „Vetřelci musí zemřít“.

Zelenskyj říká, že varování před ruskou invazí vyvolává „paniku“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že mediální varování před bezprostředním ruským útokem na jeho zemi podněcují „paniku“, a požadoval vidět pevný důkaz o plánované invazi.

„Chápeme všechna rizika. Chápeme, že existují rizika,“ řekl Zelenskyj médiím.

„Právě teď je největším nepřítelem lidí narůstající panika v naší zemi. A všechny tyto informace pouze vyvolávají paniku a v ničem nám nepomáhají,“ řekl.

„Pokud máte vy nebo kdokoli jiný další informace o možnosti 100% šance na invazi, dejte nám je k dispozici,“ dodal.


před 5 hodinami (13:45 GMT)

Lavrov mluví s Blinkenem a obviňuje USA z protiruské „propagandy“

Sergej Lavrov obvinil Washington z vedení „propagandistické kampaně“ o možné ruské agresi, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

V telefonátu s americkým Antonym Blinkenem Lavrov také řekl, že Washington a Brusel dosud zcela ignorovaly klíčové ruské bezpečnostní požadavky.


před 5 hodinami (13:15 GMT)

Jordánsko vyzvalo své občany, aby ihned opustili Ukrajinu

Jordánsko vyzvalo své občany, aby okamžitě opustili Ukrajinu s ohledem na „aktuální vývoj“ bezpečnostní situace.

Ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení také vyzvalo své občany, aby odložili jakékoli plány na návštěvu země.


před 6 hodinami (12:32 GMT)

Nizozemsko vyzývá občany, aby opustili Ukrajinu

Nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra vyzval nizozemské občany, aby kvůli tamní bezpečnostní situaci co nejdříve opustili Ukrajinu a vydal upozornění, ať do země necestují.


před 7 hodinami (12:00 GMT)

Ukrajinští policisté pořádají cvičení

Ukrajinské pořádkové donucovací síly policie uspořádaly cvičení v Chersonské oblasti, 30 km (18 mil) od Ruského Krymu.

Více než 1000 policistů se zúčastnilo cvičení, jehož cílem je připravit se na „včasnou a účinnou reakci na situační destabilizující faktory“, uvedlo ministerstvo vnitra ve svém prohlášení.

Cvičení, která simulovala reakci policejních donucovacích orgánů na vzpouru, se zúčastnili policisté, národní a pohraniční stráž, úředníci Státní migrační služby Ukrajiny a kadeti z Oděské státní univerzity vnitřních záležitostí.


před 7 hodinami (11:26 GMT)

Také Německo vyzývá své občany, aby opustili Ukrajinu

Německo doporučilo všem svým občanům na Ukrajině, aby pokud možno ihned opustili zemi.

„Pokud se právě nacházíte na Ukrajině, důkladně zvažte, zda je vaše přítomnost skutečně nutná. Pokud ne, rychle odejděte,“ oznámilo ministerstvo zahraničí v Berlíně.


před 7 hodinami (11:19 GMT)

Rusko důrazně odmítá tvrzení USA o jeho plánované invazi na Ukrajinu

Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov důrazně odmítl varování USA, že Moskva plánuje invazi na Ukrajinu, a obvinil USA ze šíření „alarmismu“ bez jakýchkoli skutečných důkazů.

Prohlášení z Washingtonu ukazují, že USA zesílily svou „propagandistickou kampaň proti naší zemi“ a chtějí tak vytvořit dojem, že agrese je „nevyhnutelná“, dodal.


před 8 hodinami (11:04 GMT)

USA nařídily zaměstnancům ambasády, kteří nedostali nařízeno zůstat pro nouzové případy, aby opustili Ukrajinu

Americké ministerstvo zahraničí nařídilo personálu americké ambasády, který není nouzový, opustit Ukrajinu uprostřed rostoucího napětí s Ruskem, uvedlo velvyslanectví s odkazem na nahromadění ruské armády na hranici jako indikátor potenciální významné vojenské akce.

„Navzdory snížení počtu diplomatických pracovníků bude hlavní tým velvyslanectví, naši oddaní ukrajinští kolegové a @StateDept a zaměstnanci USA po celém světě pokračovat v neúnavném diplomatickém a asistenčním úsilí na podporu bezpečnosti, demokracie a prosperity Ukrajiny,“ uvedlo ministerstvo zahraničí na Twitteru. .

USA se také rozhodly okamžitě stáhnout americké zaměstnance Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) z Ukrajiny, řekly agentuře Reuters dva diplomatické zdroje.


před 8 hodinami (10:46 GMT)

Rusko pořádá vojenské cvičení poblíž ukrajinských hranic

Step Vaessen z Al-Džazíry, hlásící se z blízkosti letiště v jižním Bělorusku blízko ukrajinských hranic, uvedl, že se na místě zřejmě konají ruská vojenská cvičení.

„Zhruba před půl hodinou jsme viděli vyjíždět z letiště desítky ruských kamionů. Vojenská aktivita tady určitě je – slyšeli jsme vzlétat helikoptéry, slyšeli jsme jakoby střelecká cvičení,“ řekl.

„Na druhou stranu je zatím v této oblasti docela klid. V nedaleké vesnici je všechno běžné a lidé se věnují svým normálním každodenním záležitostem.“


před 8 hodinami (10:21 GMT)

Rusko stahuje část svých diplomatických pracovníků z Ukrajiny

Rusko uvedlo, že stáhlo část svých diplomatických pracovníků z Ukrajiny kvůli obavám z „provokací“ od Kyjeva nebo jeho spojenců v době narůstajících varování před možnou ruskou invazí na jeho souseda.

„V obavě z možných provokací ze strany kyjevského režimu nebo jiných zemí jsme se skutečně rozhodli optimalizovat personální obsazení ruských misí na Ukrajině,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Zakharová neřekla, zda to znamená celkové snížení počtu zaměstnanců, ale uvedla, že velvyslanectví a konzuláty na Ukrajině nadále budou plnit své klíčové funkce.


před 9 hodinami (10:00 GMT)

Ukrajina říká, že je „kriticky důležité zachovat klid“

Ukrajina vyzvala své občany, aby zachovali klid a vyhnuli se panice tváří v tvář rostoucím obavám, že se Rusko chystá k invazi.

„V tuto chvíli je skutečně až kriticky důležité zachovat klid, konsolidovat se uvnitř země, vyhnout se všem destabilizujícím akcím a také těm, kteří jen rozsévají paniku,“ uvedlo ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

„Ozbrojené síly Ukrajiny neustále monitorují situaci a jsou připraveny odrazit jakýkoli případný zásah do její územní celistvosti a státní suverenity.“

Ukrajinští civilisté doufají v mír, ale připravují se na válku

před 9 hodinami (09:36 GMT)

Kyjev by mohl být „možným cílem“ Ruské invaze: tvrdí rozvědka

Natacha Butlerová z Al-Džazíry uvedla, že zpravodajské zdroje západních mocností říkají, že ruské síly „by skutečně mohly zvažovat obklíčení hlavního města Kyjeva“.

„Tady v hlavním městě úřady znovu otevírají protiletecké kryty, které tu postavili během studené války Rusové,“ řekla z Kyjeva. „Ty protiletecké kryty jsou pouze připraveny,“ říká starosta Kyjeva, „pokud by byly potřeba.“

Butlerová řekla, že obyvatelé města si myslí, že situace je „extrémně napjatá“ a že existuje pocit, že by mohla být „mnohem kritičtější než kdykoliv předtím“.

před 10 hodinami (09:04 GMT)

Více než 30 ruských vojenských lodí zahájilo cvičení poblíž Krymu: uvedla agentura RIA

Více než 30 lodí z ruské černomořské flotily zahájilo cvičení poblíž Krymského poloostrova v rámci širších námořních cvičení, uvedla agentura RIA.

RIA uvedla, že více než 30 ruských lodí již opustilo přístavy Sevastopol a Novorossijsk „v souladu s plány vojenských cvičení“ poblíž Krymu, který Rusko anektovalo od Ukrajiny v roce 2014.

RIA uvedla, že cílem cvičení byla obrana pobřeží Krymu, základny černomořské flotily a také obrana hospodářství a námořní komunikace.


před 10 hodinami (08:45 GMT)

Biden a Putin si promluví, když se rozmnožila varování ohledně Ukrajiny

Prezidenti Biden a Putin se chystají jednat v sobotu, kdy Washington podrobně popsal stále živější zprávy o možném ruském útoku na Ukrajinu.

Putin požádal, aby se telefonát uskutečnil až v pondělí, řekl představitel Bílého domu, ale Biden ho chtěl uskutečnit dříve.

Putin, který se snaží o získání vlivu v Evropě po studené válce, požaduje od Bidena bezpečnostní záruky, že zablokuje vstup Kyjeva do NATO a tedy rozmístění raket v blízkosti ruských hranic.

Washington považuje mnohé z návrhů za nepředvídatelné, ale tlačil na Kreml, aby je projednal společně s Washingtonem a jeho evropskými spojenci.

před 10 hodinami (08:22 GMT)

Blinken říká, že bude mluvit s ruským ministrem zahraničí Lavrovem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že dnes bude mluvit se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem o reakci Ruska na americké návrhy na vyřešení krize.

„Pokud má Rusko skutečný zájem o vyřešení této krize, kterou si vytvořilo, prostřednictvím diplomacie a dialogu, jsme připraveni to udělat,“ řekl na tiskové konferenci na Fidži.

„Ale musí k tomu dojít v kontextu deeskalace.“ Zatím jsme viděli eskalaci pouze z Moskvy.“


před 10 hodinami (08:11 GMT)

Spojené království říká svým občanům na Ukrajině, aby neočekávali vojenskou evakuaci

Britští státní příslušníci, kteří se rozhodnou zůstat na Ukrajině, by neměli očekávat vojenskou evakuaci, pokud dojde ke konfliktu s Ruskem, řekl Sky News mladší ministr obrany James Heappey.

„Britští státní příslušníci by měli okamžitě opustit Ukrajinu všemi možnými prostředky a neměli by očekávat, jak viděli v létě u Afghánistánu, že by existovala jakákoli možnost vojenské evakuace,“ řekl.

V pátek britská vláda důrazně doporučila všem britským státním příslušníkům, aby okamžitě opustili Ukrajinu, dokud jsou ještě dostupné komerční prostředky, a důrazně varovala před jakýmkoli dalším cestováním do země.

Oslovil Vás tento článek? Zvažte prosím podporu Myšpule Světa !

Myšpule Svět je projekt investigativní občanské žurnalistiky Přispějete-li na provoz a udržení webu přispějete dobré věci v boji za lidská práva a svobodu nás všech!

Finanční dar mi můžete poslat na KB čú.:27-1399760267/0100

do zprávy pro příjemce napište prosím: „dar Myšpuli“. Případným dárcům s pokorou a úctou děkuji! Myšpule Svět

Zdroj: https://www.aljazeera.com/news/2022/2/12/biden-putin-us-russia-ukraine-tensions-liveblog

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s